GEBELİK ZEHİRLENMESİ

Günümüzde hipertansif (yüksek tansiyon) bozukluklar gebelikte en sık görülen tıbbi sorun olup anne ve karnındaki bebeği anlamlı bir şekilde tehdit eder. Tüm gebeliklerin %7-10 nun da yüksek tansiyon, %5 inde preeklampsi sendromu ortaya çıkmaktadır. Gebelikte tespit edilen yüksek tansiyon iki guruba ayrılır.

1) Preeklampsi gebeliğin neden olduğu ve gebelikte ortaya çıkıp doğum ile gerileyen yüksek tansiyon ile seyreden bir hastalıktır.
2) Herhangi bir nedene bağlı olarak gebelikten önce de var olan ve gebeliğe eşlik eden yüksek tansiyon hastalığı Kronik hipertansiyondur.

Kronik hipertansiyon; daha önce yüksek tansiyonu olan ve yüksek tansiyonun loğusalıktan sonra devam ettiği olgulardır.

Preeklampsi hafif preeklampsi ağır preeklampsi ve eklampsi olarak üç ayrı klinik tablo ile ortaya çıkar.

Hafif preeklampsi de küçük tansiyon (diastolik kan basıncı) 90 ila 100 mm Hg civarındadır ve proteinüri (idrarda protein çıkımı) vardır.

Hafif preeklampsi olgularında annenin, bebeğin sağlıklılık ve ölüm oranları normal tansiyonlu olgulardan farklılık göstermez Bir başka deyişle bu hafif formda anne ve bebek tehdit altında değildir.

Ağır preeklampsi; yatak istirahatindeki bir gebede altı saat ara ile ölçülen en az iki küçük tansiyon ölçümünün 110 mm Hg veya üzerinde, büyük tansiyonun 160 mm Hg veya üzerinde olduğu olgulardır.

Tabloya idrar miktarında azalma (400 cc/24 saat), baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, görme bozuklukları, akciğer ödemi, siyanoz (cildin morarması), iman tahtası altında ve karaciğer bölgesinde ağrı tabloya eklenir.

Eklampsi preeklampsi bulgularına sara nöbeti gibi kasılmaların (konvülsiyonlar) eklenmesidir.

Yukarıda anlattığımız ağır iki ağır klinik tabloda gebe derhal hastaneye yatırılmalıdır.

Hastalığın bu ağır formları, annenin hayati organlarına zarar verebileceğinden gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Tek tedavi doğumdur.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.