GEBELİKTE ANDROJEN FAZLALIĞI

Gebelikte androjen fazlalığı durumu nisbeten nadirdir. Artmış androjen durumları gebeliğin devamı boyunca artan bir seyir gösterir, gebelik öncesi ise androjen fazlalığı anovulasyon ve infertiliteyle sonuçlanabilir. Gebelikteki androjen fazlalığı klinik semptomları gebelik dışındaki androjen fazlalığı semptomlarından farklı değildir. Üst dudak, çene, linea alba, göğüs, kasık ve uyluk androjen bağımlı alnlarda kıllanma artışına sebep olur. Bazen yüz, omuz, göğüs ve sırtta akneye sebep olabilir. Bazı kadınlarda da özellikle temporaparietal bölgede saç dökülmesine sebep olabilir. Kliteromegali ve ses kalınlaşması gibi maskülenizasyon semptomlarına yol açabilir. Sivilce ve saç dökülmesi gibi bazı androjen fazlalığı septomlar tamamen geri dönüşlüdür. Ses kalınlaşması ve kliteromegali ise kısmen geri dönüşlüdür. Bu semptomlar için tedavi ancak androjen fazlalığı sebebini ortadan kaldırdıktan sonra mümkün olabilir. Laser tedavisi de hirsutizm tedavisinde sıkça kullanılmaktadır

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.