GEBELİKTE ŞEKER HASTALIĞI

Şeker hastalığı pankreas adı verilen organda yetersiz insülin üretimi sonucu kan şeker seviyesinin normalin üstünde olduğu bir metabolik hastalıktır. Bu hastalığın gebelik üzerine olumsuz etkileri vardır.

Kan şekeri kontrol altında olmayan bir gebede, abortus (düşük yapma), yapısal anomaliler, bebekte gelişme bozuklukları (normalden küçük, yada büyük bebek), anne karnında bebek ölümleri sıklıkla görülür.

Anne kan şekeri gebeliğin ilk dokuz haftası içinde dengelenmemiş gebelerde yapısal anomali görülme, düşük yapma şansı yüksektir.

Sağlıklı bireylerin doğumlarında anne karnında oluşan anomaliler %2-3 oranında görülür. Şeker hastası gebelerde bu oran %7.5 ila 12.9 a yükselmektedir. Yani şeker hastaları arasında anomali görülme sıklığı iki ila beş kat artmaktadır.

Şeker hastalığı anne karnında bebeğin akciğerlerinin dış ortamda fonksiyonlarını yerine getirebileceği olgunluğa ulaşmasını da yavaşlatmaktadır. Şeker hastası gebelerin miadından önce yaptıkları doğumlarda yeni doğan solunum problemleri daha sık yaşanmaktadır.

Bir şeker hastası kadın gebe kalmayı planlıyorsa öncelikle kan şekerini normal seviyelerde tutacak tedavi uygulanmalı ve gebeliği süresince kan şekeri ile insülin dozları yakından takip edilmelidir.

Gebelik süresince bebek gelişme anomalileri ( gelişme geriliği- iri bebek) için periyodik ultrason muayeneleri ile takip edilmeli, yapısal anomalilerin tanısı için 22-23.gebelik haftalarında ikici düzey ultrason ve fetal kalp ekosu yapılmalıdır.

İleri gebelik haftalarında anne karnında bebek ölümlerinden korunmak için fetusun iyilik hali fetal monitör ile haftalık değerlendirilmelidir(bknz).

GEBELİĞİN ŞEKER HASTALIĞI (Gestasyonel diyabet):

Bilinen şeker hastalığından farklı bir tablodur. Gestasyonel diyabet gebelerin %2 ila 5inde görülür.

Kadınlarda gebelik esnasında ortaya çıkar ve doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur.

İnsan vücudu enerji ihtiyacını kandaki glukozdan (kan şekeri) karşılar. Kan şekerini normal seviyede tutabilmek için pankreas adı verilen organda insülin üretilir.

Anne karnında bebeğin enerji ihtiyacı annenin kan şekerinden karşılanır.

Gebeliğin 24-26 haftalarında plasentadan bazı hormonlar salgılanmaya başlar, bunlardan bir tanesi anne vücudunda üretilen insülinin etkinliğinin azalmasına neden olur. Bu da anne kan şekerinin seviyesinin normal değerlerde tutulmasını engeller.ve annenin anne kan şekeri yükselir.

Annede kan şekeri yükselince doğal olarak bebek, kendi kan şekerini normal seviyede tutabilmek için kendi pankreasında insülin üretimini arttırır. İnsülin yüksek seviyedeki kan şekerini hücrelerin içine itip depolanmasını sağlar. Bu da bebeğin daha kilolu olmasına yol açar.

Tüm hamilelerde 24-28. gebelik haftaları arasında tarama testi olarak 50gr oral glukoz tolerans testi yaptırılmalıdır. Testin sonucu 140 mg/dl £ ise normal olarak kabul edilir. 140mg/dl in üstündeki değerler kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Gestasyonel diyabet tanısı alan gebeler yakın takibe alınıp diyetle ve gerekirse ilaç tedavisi ile kan şekerleri normal seviyelerde tutulmalıdır.

Anne kan şekeri normal seviyelerde tutulamayınca; bu olaydan anne ve karnındaki bebek olumsuz etkilenir.

Anne karnında normalin üstünde kilo almış bir bebeğin doğumu genellikle zor ve anne adayı ile bebeğe travmatik olmaktadır (bebekte köprücük kemiği kırığı, sinir zedelenmeleri, annede oluşan derin yırtıklar, kanama). Anne adayını ve bebeği emniyete almak için günümüzde 4000 gr ve üstü bebekler sezaryen operasyonu ile doğurtulmaktadır.

Gestasyonel diyabetli annelerde gebelik kesesinin içinde normalin üstünde sıvı toplanır. Bu fazla miktarda sıvı birikimi erken doğuma neden olabileceği gibi, rahim kaslarının aşırı gerilmesine bağlı doğum sonrası kanamalara neden olmaktadır.

Yine bu hastalık yeni doğmuş bebek için epey tehlikeli olan yeni doğan hipo glisemisine (düşük kan şekeri)neden olur. Bu tip bebekler 2-3 gün hastanede gözetim altında tutulup gerekirse tedavileri yapılmalıdır.

Yine bu gebeler kolaylıkla idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanırlar

Kimler risk grubundadır:

Kilolu gebeler

Ailesinde şeker hastalığı olan gebeler,

4000gr ve üstü ağırlıkta bebek doğurmuş olan gebeler,

Bir önceki gebeliğinde Gestasyonel diyabet tanısı almış olanlar

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.