GEBELİKTE TİROİD

GEBELİKTE HİPERTİROİDİZM (Tiroid bezinin fazla çalışması)

Hipertirodizm gebelikte sık rastladığımız bir hastalık değildir (% 0.1).

Gebe kalmadan önce hastanın hipertiroidizmi ilaç tedavisi ile düzeltilmez ise gebelik gennellikle düşük veya erken doğum ile sonlanır. En sık rastlanan hipertiroidi nedeni graves hastalığıdır. Bu hastaların kanında yüksek miktarda tiroid bezini uyaran immunglobulin vardır. Bu madde plasenta yolu ile bebeğe geçip, fetusun tiroid bezini fazla çalışmaya zorlayıp anne karnında guatr veya yeni doğan hipertiroidizmine neden olur. Tiroid bezini uyaran immünglobılilerin kanda yarılanma ömrü iki hafta olduğu için yeni doğan hipertiroidizmi doğumdan sonra ortalama iki, üç ay içinde kendiliğinden geçer.

Fetus normalde, doğum yoluna başını öne eğmiş şekilde en ufak kafa çapı ile girer. Boyunda irileşmiş bir guatr (tirod bezinin büyümesi) kitlesi fetal başı arkaya doğru iteceği için fetus doğum yoluna en geniş kafa çapı ile girmeye çalışacaktır. Bu da normal doğumu zora sokacaktır. Bu vakalarda doğum genellikle sezaryen operasyonu ile gerçekleştirilir.

GEBELİKTE HİPOTİROİDİZM (Tiroid bezinin az çalışması)

Hipotiroidili hasta sıklıkla, kolay kilo almaktan, cildinin kuruluğundan, halsizlikten, soğuğa tahammülsüzlükten, kabızlıktan ve halsizlikten yakınırlar.Tedavi görmemiş hipotiroidili kadınların gebe kalmaları zordur. Gebelik oluşsa da düşük yapma şansları çok yüksektir. Bu şahısların bebeklerinde konjenital anomali görülme sıklığı yüksektir. Gebe kalmadan önce bu kişilerin tiroid hormonu kullanarak tedavi görmeleri bu hastalığın gebelik üzerindeki tüm olumsuz etkilerini ortadan kaldıracaktır. Tedavi için verilen hormon plasentadan geçmediği için anne karnında tedavinin fetusa olumsuz etkisi olmaz.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.