GEÇ YAŞ GEBELİĞİ

30 ya da 30 yaşın üzerindeki kadınların çoğu sağlıklı olarak gebe kalabilmekte ve sağlıklı bebek sahibi olabilmektedirler. Buna karşın bu kadınlarda bazı sorunlar oluşmaktadır. Yaşlarının gebe kalabilmelerine etki edip etmeyeceği, bebeklerinin kendi sağlıklarını ne derece etkileyeceği konusunda endişeli olmaktadırlar. Gebe kalmak isteyen bir kadın için "güvenli değildir" diyebileceğimiz kesin bir yaş sınırının olmamasına rağmen bu bayanlarda bazı özel durumlar için dikkatli olunmalıdır. Bir kadının üreme fonksiyonu 30 yaş ve üzerine yaklaştıkça zamanla olarak azalmaktadır. Bundan dolayı bu yaştaki kadınlarda gebe kalabilme epey bir zaman almak­tadır. Üreme çağındaki tüm kadınlar koruyucu hekimliğin bir parçası olarak aşı olmalıdırlar.

  1. Tetanos-Difteri (idame aşı her 10 yılda bir)
  2. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak
  3. Hepatıt B aşısı
  4. Pneumokok aşısı (zatürre mikrobuna karşı)

Kadın yaşlandıkça bazı sağlık ve doğumla ilgili prob­lemler daha sık oluşmaya başlamaktadır. Gebelik kadının bünyesine yeni yükler yüklediği için, gebelik sırasında bu problemlerle beraber komplikasyonların gelişme riski de artmaktadır. Bu kadınlar doktora daha sık ihtiyaç duydukları gibi bazı özel testlerin yapılması için has­tanede yatmak zorunda da kalabilirler.

Yaşlı kadınlar için başka bir sorun da, doğumsal anomali oluşma­sı riskidir Bazı doğumsal anomalilerin oluşma olasılığı ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Fakat 30 yaşına kadar bu oran düşüktür. 35 yaş ve daha büyük kadınlar için genetik hastalıklar ve diğer sağlık problemleri için test yaptırmaları önerilmektedir.

Bu faktörler birer risk olmalarına karşın yaşlı bir kadın normal ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir. Önemli olan bu risklerin farkında ol­mak ve doktorla gebelik planını tartışmaktır. Böylece özel bakım ge­rektiren durumlara karşı uygun tıbbî bakımın sağlanmasından emin olunmuş olur.

 

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.