GENÇ KADININ SEKSE İLGİ DUYMASI

Sekse ilgi duymayı şunlar etkilemektedir: Vücutlar, cinsiyet, cinsiyet hakkında neler hissedildiği, cinsel tercihler, yaşam, aşk, hayatımızdaki insanlara verdiğimiz değerler. Hayattaki en zor kararlar seks ile ilgilidir. Okul, kariyer, yaşam tarzı, ilişkiler, aileler için yaptığımız planlarımızı etkiler. Cinselliğin yaşanması aynı, su, yemek, korunak gibi temel ihtiyaçlardandır. Olgun, bilgilendirilmiş ve sorumluluk ile alınan kararlara dayandırıldığında kişisel zenginleşme ve tatmin sağlanır. Ne zaman seks yapılacağı kişinin tercihidir. Iyi bir seks hayatı yaşamınızdaki diğer herşeyi, sağlığınızı, eğitimi, kariyer hedeflerini, diğer kişilerle ilişkileri, ve kendiniz hakkındaki duygularınızı dengede tutan seçimdir. Seks sorumluluk içerir. Eşlerin doğum kontrolü hakkında sorumluluğu paylaşması gerekir. Birbirlerini HIV, gonore, herpes, siğil ve klamidya açısından korumalıdırlar.

İletişim çok önemlidir. Bazen eşlerden biri sadece seks yapmak için birlikte olurken diğer eş uzun süreli bir ilişki beklentisinde olabilir. Karşılıklı konuşarak açık olmak gerekir.

Seksi olmak kendinizi nasıl düşündüğünüzle, nasıl ifade ettiğinizle, nasıl dikkat ettiğinizle ve kendinize ve başkalarına nasıl saygıda bulunduğunuzla alakalıdır. Cinsel hazı verecekleri anlayabilmek partnerinizle yaşayacağınız seksin daha iyi olmasını sağlayabilir. Her kadının cinsel zevk hakkında düşünceleri farklıdır- çoğu kadın neyi sevip sevmediklerini mastürbasyonla öğrenirler. Çoğu tüm yaşamları boyunca ilişkileri olsun olmasın masturbasyon yapar.

Seks hakkında neler hissettiğinizi anlamak için cinsel isteklerinizin, cinsel sınırlarınızın, seksten almak istediğinizin, eşinizin istediğinin, ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Seks yapmak isteyip istemediğinizi, eşinizle aynı şeyleri mi istediğinizi de düşünmelisiniz. İlişkinizin dürüst, eşit, saygılı ve sorumluluk içinde birbirinizi incitmeden olması da cevaplamanız gereken diğer sorulardır.

Sağlıklı ve ödüllendirici bir seks yaşantısı için özsaygı anahtar koşuldur. Kendiniz olmak kendiniz için doğru olanı yapmaktır. Sağlıklı ilişkilerde partnerler birbirini incitmez.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.