GÜNLÜK HAYATA DÖNÜŞ

Beslenme ve Diyet

Doğumdan sonra ilk 4 hafta içerisinde yaklaşık 9 kg. kaybedecek­siniz. Eski elbiselerinizi tekrar giyebilecek kadar kilo kaybetmek için, bu durum teşvik edici olabilir. Sabırlı olunuz. Kilonuza uygun bir şekil­de gebelikte başladığınız dengeli bir diyeti sürdürürsenız, birkaç ay içe­risinde normal kilonuzu yakalayabilirsiniz Egzersizle beraber böyle bir diyete devam etmeniz kaslarınızın yapısı için çok faydalıdır.

Emziriyorsanız, ekstra sıvıya, kaloriye, kalsiyum ve proteine ihti­yaç duyacaksınız. Emziren bir anne, kendi vücut ihtiyaçlarına ek ola­rak bebeğe süt üretmek için ekstra gıdalara ihtiyaç duyar. (Gebelikten önce ihtiyaç duyduğu kaloriye yaklaşık 500 kalori daha fazla enerji eklemelidir.) Eğer dengeli bir diyet yiyorsanız, emzirme için ihtiyaç du­yulan ekstra gıdaların eklenmesi çok kolaydır.

Özellikle emziren anneler için çok önemli olan kalsiyum, sütten, yoğurttan, peynirden ve dondurmadan sağlanabilir. Eğer sut ürünlerin­den hoşlanmıyorsanız doktorunuz sizin için başka kalsiyum kaynaklan önerebilir. Süt yoluyla bebeğinize geçerek ona zarar verebilen sigara, alkol ve ilaçlardan uzak kalmalısınız

 İş

Doğumdan sonra işe dönmeden önce gücünüzü tekrar toplamanız için belli bir süre evde kalmaya ihtiyaç duyacaksınız. Bebeğin doğu­mundan sonra, ne zaman işe döneceğinize ya da dönüp dönmeyeceği­nize karar verirken bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Çocuk bakımı için bulunan seçenekleri, ücretini ve şüphesiz para du­rumunuzu dikkate almalısınız. Eğer emziriyorsanız, meme pompaları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kullanım tekniğini öğrenmeye başla­yabilirsiniz Bu aynı zamanda bebeğinizin şişeden emmeye alışmasını sağlayacaktır. Anne sütü, her beslenmede sizin bulunmadığınız durumlarda, daha sonra bebeğe ıçırılmek üzere saklanabilir.

İşverenler, çalışan annelere daha fazla seçenekler sunmakta ve da­ha toleranslı davranmaktadırlar. Birçok kadın yarı zamanlı çalışmakta ya da tam zamanlı bir işi başkasıyla paylaşabilmektedir. Bazı işverenler, iş ala­nında bebekler ve küçük çocuklar için bakım alanı oluşturmaktadır. Dolayısıyla bebeğinizi dinlenme aralıklarında ve yemek aralarında gö­rebilirsiniz.

Cinsel hayat

Bazen doğumdan önce olduğu kadar cinsellikle o kadar ilgilenme­yebilirsiniz. Siz ve eşinizin yorgunluğu, cinselliğe olan ilgi azlığının büyük bir nedeni olabilir. Yeni anne-baba olarak değişen rolleriniz, cin­selliğe ılgmızı azaltacak şekilde duygusal karışıklıklara yol açabilir. Be­beğin istekleri de sizi etkileyebilir.

Cinsel ilişkiye girmeden önce, sağlam dokuların zarar görmesini engellemek için iyileşme olayının tam olarak bitmesini beklemelisiniz Cinsel ilişki isteği, genel olarak 3-4 hafta içerisinde kendinizi rahat hisseder etmez tekrar ortaya çıkar. Cinsel ilişkiye girmeden önce eşi­nizle beraber bunu konuşmanız ve doktorunuzla tartışmanız, birbirini­zi yanlış anlamamanızı sağlayarak sonradan acı çekmenizi engelleyebi­lirsiniz.

Cinsel ilişkiye girmek için kendinizi hazır hissediyorsanız bunu yavaş ve nazik bir şekilde yapmalısınız. Ağrıdan korkabilirsiniz. Ace­leniz olmadığı bir zamanı seçmeye çalışarak farklı pozisyonlar deneye­bilirsiniz. Birçok kadın eşlerinin üstünde olmayı, kontrolün daha çok kendilerinde olmasına ve serbest hareket imkanı sağladığına inanmak­tadır. Böylece kadınların daha çabuk konsantre olmaları ve gevşeme­leri sağlanmış olmaktadır. Vajenin daha kuru olduğunu hissedebi­lirsiniz Bu azalmış kayganlık vücudunuzun normal bir cevabıdır. Bu durum, ilk kanamanıza ya da emzirme bitene kadar devam edebilir. Cinsel ilişki döneminde suda çözünebilen bir krem ya da jel kullana­bilirsiniz.

Eğer problemleriniz varsa, siz ve eşiniz bunun hakkında konuşma­lısınız. Haftada 1 ya da 2 kez bebek yanınızda olmadığı halde başbaşa kalmalısınız. Bu özel zamanlarda ev ya da bebek hakkında konuşma­maya özen gösterin. Kendiniz ve birbiriniz hakkında konuşun. Sizi biraraya getiren ilk olayı tekrar keşfedin. Okşamak, dokunmak ya da ku­caklaşmak gibi cinsel duyguları paylaşmanın başka tatmin edici yolları da vardır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.