GÜNLÜK YAŞAMDA KISIRLIKLA BAŞA ÇIKMA

Tedavi altında olmak sizin hayatınızdan götürür - doktorla görüşmeyi beklemek, enjeksiyonların yapılmasını beklemek, tetkiklerin yapılmasını beklemek, kan testlerinin sonuçlarını beklemek- bunların sonu gelmez ve sizi bekletir durur. Tedavi bütün gününüzü alır ve siz başka bir şey yapamaz olursunuz. Zamanınızı kontrol etmeye ihtiyacınız var. beklemek kaçınılmaz bir durum ise en aza indirebilirsiniz. Eşiniz size enjeksiyon yapmasını öğrenebilir mi ki bu sayede sizin bunun için kliniğe gitmenize gerek kalmaz. Kan testi sonuçlarınızı telefondan öğrenebilir misiniz ? Hatta, bekleme zamanlarını iyi kullanmayı öğrenin - kendi probleminizle alakalı daha fazla bilgi okuyabilirsiniz ve hatta diğer hastalarla konuşabilirsiniz

Hamile kalmayı beklemek sizi hayatınızın geri kalanını dondurmanıza neden olur, gelecek hakkında plan yapamaz hale gelirsiniz çünkü arkasında yatan gerçekleri bilmiyorsunuzdur. Bir dahaki aya tatile gitme planı yapabilir misiniz ? Ya hamile kalırsanız ? Başka bir memlekete göç etmeyi gerektiren yeni bir işi eşiniz kabul edebilir mi ? Sizin yeni bir doktor bulmanız gerekir demektir. Bu durum işinizi bozabilir – sadece hamile kalmamak değil, aynı zamanda hayatınızı yönetememek. Kısırlığı hayatınızın diğer parçalarından ayırmaya çalışmak istersiniz ve fertilite durumunuz ne olursa olsun değerli biri olduğunuzu hatırlayınız. Sıklıkla iş sahibi olmak yardımcı olur, çünkü bu durum sizi meşgul eder ve sizi fertil durumunuzla ilgili düşünmekten alıkoyar.

Akrabalarınız ve arkadaşlarınız size kısırlığınızla ilgili düşüncesizce ve yargılayıcı soruları olduğu zaman onlarla konuşmak zor olabilir. Bazı tipik sorular şunlardır:

Peki ne zaman aile olmaya başlayacaksınız? Üçüncü kişiniz ne zaman gelecek?

Ne zaman kariyerinle ilgilenmeyi bırakıp aile olacaksınız?

Peki, öyle tahmin ediyorum ki biz asla büyükbaba büyükanne olamayacağız.

Onların tüp bebek konusunda baya iyi olduklarını duydum. Neden denemiyorsunuz?

Siz her zaman evlat edinebilirsiniz.

Hala bir gelişme yok mu?

Etraftan gelen sorular ve öneriler sizi yakın arkadaşlarınıza durumu tamamen açıklamanıza yönlendirir veya tamamiyle daha da fazla tartışmaya neden olur. Sakin ve kontrolde olun böyle bir durumda ve kendinizi savunmak zorunda hissetmeyin. Bütün bunlardan sonra, sizi sorulan her soruyu illa cevaplandırmak zorunda değilsiniz, sakin bir gülümsemeyle işinizin sadece bu olmadığını anlatın yeter.

Bu tür sorulara nasıl cevap verebilirsiniz onu düşünün ve bu tarz konuşmaları nasıl sıkıntısız atlabileceğinizi planlayın. İnfertil çiftlerde fertil sözcüğüne karşı olan büyük bir tepki vardır ve siz öncelikle bunu atlatmaya çalışın.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.