GÜVENLİ VE KEYİF VERİCİ SEKS

S: Güvenli seks için partnerim ve ben ne önlemler almalıyız?

C: Güvenli sekste önemli olan çiftin uyumudur. Karşılıklı istekler doğrultusunda yönlendirilen bir cinsellik iki tarafa da mutluluk sağlar. Gebelik planlanmıyorsa doğum kontrol yöntemleri her birliktelikte koruyucu olması açısından hekim danışmanlıpı sonrası kullanılmalıdır. Bekar çiftler cinsel yollarla bulaşan hastalıklar konusunda bilgilenmeli ve kendi ve partnerlerinin sağlığı açısından kontrollerini yaptırmalıdırlar. Bulaşıcı hastalıklara karşı en etkin yöntemler bariyer yöntemleridir. Bunların doğru kullanılması için rehberlik almalıdırlar.

Cinselliği zevkle yaşayabilmek için kişinin kendi vücudunu tanıması önemlidir. Nelerden zevk alacağını, neleri isteyeceğini bilmek için vücudunu tanımalı, araştırmalıdır. Önyargılar ile değil bilimsel veriler ve profesyonel bilgilendirme ile doğruları öğrenmelidir. Bilgisiz olamak korkmayı, korkmak da endişeyi, endişe de birliktelikten zevk alamamayı sağlar.

Cinselliğin geniş anlamının olduğu bilinmeli, sadece birleşme olmadığı öğrenilmelidir. Sekste keyif almak için paylaşılacak çok farklı yakınlık vardır. Bunlar çiftlerin zamanla birbirleriyle belirleyecekleri deneyimlerdir.

Seksi yaşarken alınan riskler tehlikeli olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hayatboyu kalabilir, ilişkilere stres sokabilir, kısırlığa neden olabilir, doğum defektlerine neden olabilir, ciddi hastalıklara neden olabilir. Güvenli seks, korunma ve cinsel keyif anlamındadır. Güvenli seksi araştırmak seksi daha tatmin edici yapar. Çiftler arasındaki iletişimi güçlendirir, yakınlık ve güveni arttırır, cinsel oyunu uzatır, orgazmı arttırır, cinsel haza çeşitlilik verir, endişeleri azaltır, ilişkileri güçlendirir.

Güvenli seks için kişinin kendisine aldığı riskler açısından dürüst olması, hangi riskleri alıp hangilerini almayacağına karar vermesi, seks oyununu olabilecek en güvenli ve keyif verici hale getirmesi gerekir. Riski azaltmak için partnerin vücut sıvılarından uzak durmak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yol açtığı yara ve oluşumlara dokunmamak gerekir. Enfeksiyonlar açısından rutin kontrolleri yaptırmalı ve enfeksiyon varsa uygun tedavi olunmalıdır.

Ideal olan tek eşliliktir. Ancak çoğu kişi hayatı boyunca birden fazla cinsel partneri olabilir. Bir eşten alınan enfeksiyon bir sonrakine bulaştırılabilir. Enfeksiyonun alındığı eş bunun farkında olmayabilir, enfeksiyonu size bulaştırmayacağını düşünebilir veya cinsel yaşantısı konusunda dürüst olmayabilir. Güvenli seks düşünüldüğünde sadece kendinize güvenmelisiniz.

Korunmasız vajinal veya anal seks ile şu enfeksiyonların geçişinde yüksek risk bulunmaktadır: Trikomonas, gonore (bel soğukluğu), klamidya, sifilis (frengi), şankroid, pubik bit, uyuz, hepatit B, sitomegalovirüs, HPV(siğil), herpes (uçuk), HIV

Korunmasız oral seks, gonore, sifiliz, hepatit B, herpes, sitomegalovirüs için risklidir.

Cinsel birleşme olmadan ön sevişme ise herpes, sitomegalovirüs, HPV, pubik bit ve uyuz için risklidir.

Genelde kadınlardaki risk erkeklerdekinden fazladır. Vajen ve rektum penise göre daha kolay enfekte olur. Kadınlarda semptomlar daha azdır. Dolayısıyla enfeksiyon varlığı bilinmeyebilir. Çoğu kadın klamidya veya gonore ile enfekte olduklarını bilmedikleri için pelvik iltihabi hastalığa yakalanabilir ve sonucunda tedavi edilmezse kısırlık görülebilir.

Cinsel birleşme olmadan da seks keyifli olabilir. Eşinizin hangi şekilllerde uyarılacağının öğrenilmesi ve kendinizi nelerin uyardığını araştırmak keyifli olabilir. Dış cinsel birleşme ile kişiler yeni heyecanlar keşfedebilir. Bazıları için dış cinsel birliktelik vajinal ilişki olmaması, diğerleri için ise anal, oral ve vajinal ilişkinin olmamasıdır. Iyi seks vajinal birleşme sırasında orgazm olmakla sınırlı değildir. Kaldı ki çoğu kadın penis vajendeyken bile klitoral uyarılma ile orgazm olmaktadır.

Dış cinsel birleşmede, öpüşme, masturbasyon, erotik masaj, vücut vücuda sürtünme, seksi hikayeler okumak, resimlere bakmak, seks oyuncakları kullanmak, oral seks (kadınlar için cunnilingus, erkekler için fellatio adı verilir), anal seks oyunları yapılabilir.

Prezervatif erken boşalmayı önleyerek seksin uzun sürmesini sağlar. Klamidya, sifiliz, trikomoniazis, gonore ve HIV enfeksiyon riskini azaltır. Dişi preservatifleri bakterial vajinozis, sitolomegavirus, herpes,HPV ve hepatit için sınırlı koruma sağlar.

Erkek prezervatifi ile dişi prezervatifini birlikte kullanmamak gerekir.

Dişi prezervatifi erkek ereksiyonu kaybetse dahi yerinde kalabilir, dış çeperi klitoral uyarı yapabilir, anal seks için kullanılabilir, latekse allerjisi olanlarda kullanılabilir.

İlaçlar, kafa iyi olduğunda normalde alınmayacak riskleri almaya teşvik eder. Alkol, kokain, ekstazi, krak, eroin, esrar gibi maddeler seks sırasında risk almaya neden olur. Bunun dışında birçok duygu risk alamayı kolaylaştırabilir. Örneğin istek, utanma, güvenli hisetmeme, partneri kaybedecek hissi, çekici olma isteği, utangaçlık, düşük özgüven, risk almaya sebep olabilir

Cinselliği paylaşırken çiftlerin birbirlerinin rızasını alması, bunun için baskı yapmamaları, birbirlerine dürüst olmaları, birbirlerini eşit davranmaları, birbirlerinin zevklerine ortak olmaları, birbirlerini fiziksel ve duygusal zararlardan korumaları, yapmak istedikleri ve istemedikleri hakkında açık olmaları, birbirlerinin sınırlarına saygılı olmaları ve hareketlerinin sonuçlarının mesuliyetini almaları, sağlıklı cinsellik için gereklidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.