HAMİLELİĞİN TESPİTİ

Hamile olduğunuz nasıl öğrenilir? Hamilelik testi için doktorlar sizin regl periodunuzu kaçırmanızı beklerler. Hamilelik testinizi ne zaman yapacağınızı ne zaman tedavi alacağınızı takviminizi nasıl düzenleyeceğinizi doktorunuza sorun yoksa ne zaman işe yarayacağını hiç bir zaman bilemezsiniz. Ovulasyondan 16-18 gün sonrası uygun bir tercihtir. Tüp bebek tedavisi için bazı kliniklerde embriyo transferinden 10-12 gün önce başlanılır.

Hamilelik testi pozitif çıktığı zaman genellikle ilk tepki çıkan sonuca inanamamak oluyor , en sonunda hamileydiniz artık, yıllardır bunun için çabalıyordunuz , bunun için harcanak zorunda olduğunuz zaman , efor ve para en sonunda bitmişti, infertilite artık sadece hafızalarda kalmış bir anıydı artık sizin için. Fakat an gelir ve farkedersiniz ki aslında herşey bitmiş değildir, sizin asıl istediğiniz bir bebektir hamile kalmak değil. Hala bazı belirsizlikler var ve işler hala ters gidebilir bu sebeple dikkatli bir şekilde takip edilmek çok önemlidir.

Hamilelik mümkün olan en kısa sürede dökümente edilmeli. Bu önemlidir çünkü düzgün bir bakım ve önlemler hamileliğin erken döneminde alınabilir. En sensitif hamilelik testi kanda bulunan beta HCG düzeyidir. Bu HCG embriyo tarafından üretilir ve bu embriyonun hamileliğin gerçekleştiğine dair anneye gönderdiği bir sinyal gibidir adeta.

HCG kanda RIA ve ELİSA testi ile ölçülebilir , pozitif kabul edilmesi period kaçırılmadan 2 gün önce 10 mlU/ml dan fazla olmalıdır. Eskiden HCG yi belirleyebilmenin tek yolu idrarda HCG bakmaktı ,mesela hamilelik test çubukları gibi. Modern idrar gebelik kitleri daha sensitiftir . Idrar hamilelik kitlerinin avantajı daha ucuz olması ve evde tek başına yapılabilmesidir. Ama talimatlar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Bazen hata verebilir kit, bunun sebepleri idrarın çok dilüe olması,testin düzgün bir şekilde yapılmaması veya idrar yolu enfeksiyonları olabilir.

Kanda HCG bakmanın en büyük avantajı , aynı zamanda HCG düzeyinin de ölçülebilmesidir ve bu sayede hamilelik sürecinde oluşabilecek problemleri önceden engellenebilir. Embriyo geliştikçe HCG düzeyi 2-3 günde bir 2 katına çıkacak şekilde artar. Sağlıklı gebeliğin önemli işaretlerinden biri HCG nin hızlı bir şekilde artmasıdır, bu sebeple doktorlar 3 gün ara ile 2 tane HCG seviyesi görmek isterler. Artan HCG güvenli bir gebelik işaretlerindendir.

Eğer daha önceden ovulasyon amaçlı HCG enjeksiyonu yapılmışsa , bu HCG testinin sonucunda probleme sebep olabilir. Normalde eksojen HCG 10 gün içinde vücuttan atılır , fakat bazen daha uzun sürebilir. Bu sebeple , HCG seviyesi çok düşükse eğer , test tekrar edilmeli ve artan HCG konfirme edilmelidir.

Biyokimyasal gebelik nedir peki? Bu hamilelikler , HCG testinin pozitif olduğu, periodun kaçırıldığı, HCG seviyesinin gitgide arttığı fakat ultrasonda herhangi bir gebelik bulgusun görülmediği durumdur. Biyokimyasal gebelikler genellikler tüp bebek tedavileri sonucunda görülür. Bunlar klinik olarak gebelik olarak yansımasa da prognostik açıdan iyiye işarettir, bu demektir ki ileride gebelik şansınız var.

HCG testinin pozitif çıkmasının bir sakıncası da şudur ki; HCG pozitifliği basit bir şekilde vücutta bir gebeliğin olduğunu belirtir ama bu gebeliğin yeri hakkında bir bilgi vermez, ve bu gebelikler tubal veya ektopik olabilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde , gebeliği monitörize edebilmemizi sağlayan tek şek HCG seviyesidir. Hızlı bir şekilde artmayan HCG seviyesi gebelikler ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir , yani embryo sağlıksız olduğu için düşük gerçekleşebilir ya da gebelik ektopik olabilir. Bu iki durumu birbirinden ayırt etmek çok önemlidir ve bunu yapabilmek için vajinal ultrason asıl rolü oynar.

Vajinal ultrason ile , gebeliği kaçırılan perioddan 2-4 gün sonra tespit edebilmek mümkündür. Erken gebelik , uterin bölgede gebelik kesesi veya gestasyonel kese olarak gözlemlenir. Rahim duvarı ultrasonda kalın ve parlak bir şekilde görülür ,kese ise (gestasyonel kese olarak da adlandırılır) siyah bir balon gibi görülür uterin kavitede. Kese günde 1 mm civarında büyümelidir. Bu zamanlarda kese de sadece plasenta görülebilir , embryo çok küçüktür ve ultrason ile görülemez. 6 haftalıkken , kesenin içinde bir parlaklık görülebilir , işte bu embriyodur. 8 haftalıkken yapılan ultrasonda ise kalp atışı net bir şekilde gözlemlenebilir. Bu sağlıklı birn fetus için en büyük kanıttır ve bu noktadan sonra hamilelikte oluşabilecek sorun riski oldukça düşüktür.

Ultrason gebeliğin yeri ve sayısı(çoklu gebelikler infertilite tedavisi sonrası seyrek değildir ve mutlaka bakılmalıdır) konusunda oldukça yararlı bilgiler verir. Eğer kese uterin kavitede görülmez ise tubal gebelik olma riski akla gelmelidir. Ultrason ,HCG seviyesinin paralelinde bilgi verir bize bu sebeple her ikisinin de yapılması ve beraber değerlendirilmesi gereklidir.

Gebelik süresince neler yapılmalı ve neler yapılmamalı? Riski azaltmak için hangi önlemleri almalı? Malesef ki, bunun için yapılabilecek çok şey yok şuan da. Gebelik süresince, çoğu doktor endometriyunuzun gelişmesi için progesteron iğneleri uygular, ayrıca multivitamin ve düşük doz aspirin tedavisi de cabası. Ama bütün bu tedaviler empiriktir, bunların işe yaradığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Ayrıca çoğu gebe kendi kendilerine yatak istirahatı uygularlar ama bunun da yararı şüphelidir. Eğer bir gebelikte bir sorun olacaksa siz ne yaparsanız yapın o olacaktır. Buradaki asıl sorun şu; biz hangi gebelikte sorun olacak hangisinde olmayacak bunu bilemiyoruz. Herhangi bir kanama ,ama az ama çok , ne olursa olsun dikkate alınmalı ve hastaneye başvurulmalı.

Şu bir gerçek ki, gebeliklerin %10 ile %20 arası düşük ile sonuçlanıyor ve infertil olan bir kadının düşük yapma riski daha fazla. Bunun sebepleri; yaşlarının genelde daha yüksek olması , infertil olmasına sebep olan sağlık sorunlarının aynı zaman da düşüğe de sebep olabilmesi ve bazen infertilite tedavisi bile düşük riskini arttırabilir. Testlerin yoğun ve eksiksiz olması sayesin de bazı riskler belli olabilir.

Ne yazık ki, düşükleri engellemek için herhangi bir tedavi yok. Doktorun da hastanın da yapabileceği tek şey beklemek ve izlemek. Bu yıkıcı olabilir! Ama yine de, gebe kaldığınız gerçeği size gelecek için umut verir.

Eğer düşük gerçekleşirse, kürtaj uygulanması gerekir. Alınan dokular gebelikle ilgili fikirler vermesi amacıyla histopatolojik incelemeye gönderilmeli. Bu şekilde ayrıca ektopik gebelikte elenebilir.

Infertilite sonrası oluşan bir düşüğün üstesinden gelmek tam bir ızdırap olabilir! Yıllarca uğraşlar sonucu oluşan bir gebelik sonrası , bunu tanrının bir gaddarlığı olarak görüp ve bağın kopmasına sebep olabilir. Aslına bakarsak , hamile kalamamaktan daha kötü bir şey varsa , o da onca uğraşlar sonucu oluşabilen bir gebeliği kaybetmektir. Unutmayın , ne doğa mükemmeldir ne de tıbbi yardım.

En özenli bir ilgi alaka bile beklenmedik bir şeyin olmasını engelleyemez ve ne kadar obsesif olursanız olun bunun size mükemmel bir sonuç olacağının garantisi yoktur.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.