Hamilelikte Egzersiz

GEVŞEME TEKNİKLERİ 2
Anne olmayı ne kadar çok istesenizde gebelik stresli olabilir.yalnızca yeni bir yaşamı destekleyen vucudunuzun fiziksel ve duygusal istekleriyle başa çıkmak yanında örneğin işyerinde baskı yada finansal sorunlar gibi başka endişeleriniz de olabilir.Gevşemeyi yada kapatmayı öğrenmek stres azaltmanın en etkin yönlerinden biridir.
GEVŞEME TEKNİKLERİ 3
Gerginliğe yada endişeye gösterilen doğal tepki normal nefes alış modelinin değişmesi ,göğsün üst kısmına hızlı , derin olmayan ve düzensiz nefes almaktır. Bu aşırı ventilasyon diye bilinir ve mide bulantısı , şiddetli endişe duygularına neden olabilir. Bu doğumda olursa , panik ya da denetimsizlik duygunu artırabilir. Bu doğumda sancılarla başa çıkabilmeyi zorlaştırır ve doğumu daha ağrılı hale getirir. Düz kolay nefes alma , gerginliği gidermeye yardımcı olur
GEVŞEME TEKNİKLERİ 4
Düz kolay nefes alma , gerginliği gidermeye yardımcı olur ve gevşeme durumuna getirir.Nefes teknikleri doğum öncesi dersin birçok önemli kısmını oluşturur.
OMUZ ESNETMESİ
Gebelikte esnetme, hem bir egzersiz hem de bir gevşeme yoludur. Küçük esnetmeler ayrıca daha güçlü bir egzersizden önce ve sonra ısınmak ve sakinleşmek için de kullanılmalıdır. Esnetme, sırt ağrısı gibi ufak rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur ve kasları gevşetip pelvis alanını açarak, doğuma hazırlanmanızda yardımcı olacaktır.
KOL ESNETMESİ
Bazı noktaları aklınızda tutarsanız esnetme genelde güvenlidir. Esnetmeye alışkın değilseniz, üzerinde çalışın(Günde 5 dakika başlangıç için iyidir.). Sıçramayın ya da silkelenme hareketleri yapmayın(Yavaşça pozisyona girin.). Esnetme yaparken derin nefes alın ve onunla gevşeyin.
KEDİ ESNETMESİ 1
Genel süreniz için bir pozisyon almak, bir zorlama oluşturabilir;zorlama olursa, bu şekilde bir süre durun ve birkaç kez yineleyin.
KEDİ ESNETMESİ 2
Hormon gevşemesinin, gebelik sırasında artmış bir dizi harekete neden olduğunun farkında olun.Bunun uzun süreli etkileri bilinmez, hareketler ilerledikçe kısa esnetmeler yapın.
İÇ BALDIR ESNETMESİ
Egzersiz kursuna gidemezseniz, etkin olarak egzersiz yapmayı istemez ya da spor yapamazsanız da, gebelik sırasında zinde, esnek ve gevşemek için yapabileceğiniz birkaç hafif egzersiz vardır. Size başka türlü belirtilmezse, bu egzersizler gebeliğin sonuna kadar yapılabilir. Ancak bebeğiniz büyüdükçe daha çok nefessiz kalacaksınız; özellikle son iki üç ayda hareketliliğiniz ve dengeniz değişir. Bu koşullardan herhangi birini ağırlaştıran
BALDIR KALDIRMASI
Bu egzersizler gebeliğin sonuna kadar yapılabilir. Ancak bebeğiniz büyüdükçe daha çok nefessiz kalacaksınız; özellikle son iki üç ayda hareketliliğiniz ve dengeniz değişir. Bu koşullardan herhangi birini ağırlaştıran egzersizler seçmeyin.
ÇÖMELMEK
Çömelmek pelvis kasını çalıştırır ve iç baldır kaslarını güçlendirir.Bu,doğuma hazırlık egzersizleri yapmak ve pelvis tabanı egzersizlerine uyum sağlamak için iyi bir pozisyondur.
İÇ BALDIR ESNETME
Bu,iç baldır kaslarını esnetir,pelvis kemiğinin ve kalça eklemlerinin hareketliliğini arttırır.
ÜST VÜCUDU ESNETMEK
MEKİK
Gebelik sırasında, göğüs kemiklerinizden kasık kemiklerinize kadar olan karın kaslarınız, bebeğin ek ağırlığının çoğunu alır. Bunlar yumuşaktı, sırt kaslarınız belkemiğinizi korumak içi daha çok çalışmak zorundadırlar, bu da sonunda sırt ağrısına neden olur.
PELVİS EĞİKLİĞİNDE DİZ ÇÖKME
Gebelik sırasında güçlü, esnek karın kasları, yalnızca sırtınızı korumaya yardımcı olmaz, aynı zamanda doğumdan sonra yeniden eski durumunuza dönmenize yardımcı olur.
PELVİK EĞİKLİĞİNİ DİK TUTMAK
Pelvis kemiğinizi kolaylıkla hareket ettirmenize yardımcı olan bu egzersiz, doğum için iyi bir hazırlıktır. Aynı zamanda karın kaslarınızı de gevşetir ve sırt ağrısından şikayetçiyseniz çok yararlıdır. Bu egzersizi diz çökme, ayakta durma ya da oturma pozisyonunda yapabilirsiniz. Kalçalarınızı nazik bir dairesel hareket ile yuvarlayabilirsiz.
OLDUĞUNUZ YERDE YÜRÜMEK
Egzersiz yapmaya alışkın olmasanız bile, hareketliliğiniz kısıtlanmışsa ya da işiniz uzun süre oturmayı gerektiriyorsa, yinede esnek ve gevşek olmanız gereklidir. Her zaman ve her yerde yapabilecek günlük pelvis tabanı egzersizleri yapmayı unutmayın ancak aynı zamanda aşağıdaki diğer egzersizlerin hepsini ya da bazılarını yapın (hangisi size uyarsa.).
BAŞ ÇEVİRME
MASAJ
Nazik bir masaş sadece gerginliği hafifletip gevşemenize yardımcı olmaz. Başağrısı ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkları da hafifletir. Eşinizden masaş isteyebilirsiniz veya siz kendiniz okmuzlarınıza masaj yapabilirsiniz.
DOĞUM EYLEMİ SIRASINDA
Doğum sırasında hangi pozisyona adapte olacağınızı belirten kesin ve katı kurallar yoktur. Mümkün olduğu kadar gevşek ve rahat olmanızdır. Çömelmeyi, oturmayı, dizçökmeyi, uzanmayı ya da bu hareketlerin bir karışımını isteyebilirsiniz. Tıbbi nedenlerden yatakda kalmanız gerekmedikçe ayakta olmak (yürümek, ayakta durmak, oturmak, çömelmek yada diz çökmek )daha az acı verir. Ve doğumu kısaltabilir.
DOĞUM EYLEMİ SIRASINDA 2
DOĞUM EYLEMİ SIRASINDA 3
DOĞUM EYLEMİ SIRASINDA 4
DOĞUMUN İKİNCİ EVRESİNDE
İkinci aşama rahim boyunuz, tamamen genişlediğinde başlar (10 cm) ve bebeğiniz doğduğunda biter. Ortalama olarak, 30 dakikadan bir saate kadar sürer, ancak 10 dakika kadar az 2 saat kadar çok da sürebilir. Doktorların çoğu 2 saatten fazla sürerse müdahale edebilir
DOĞUMUN İKİNCİ EVRESİNDE 2
Rahim boyunuz tamamen genişlediğinde, zorlama ve doğum için en rahat ve en etkin pozisyonu seçebilirsiniz. Dik bir pozisyon seçebilirseniz, çok daha kolay olur, çünkü yerçekimi, bebeğin doğum kanılından geçmesini çok kolaylaştırır.
DOĞUMUN İKİNCİ EVRESİNDE 3
Çömelme, rahim boyunu genişletmek ve yerçekiminin bebeği dışarı zorlamasına izin vermek için en iyi yollardan biridir.
DOĞUMUN İKİNCİ EVRESİNDE 4

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.