HASTANEYE GİDİŞ ZAMANI

Doğum Nasıl Başlar?

Hormonlardakı değişmeler, önemli rol oynamasına rağmen doğu­mu tam olarak neyin başlattığını kimse bilmemektedir Kadınların çoğu, doğum sürecine girdiklerini söyleyebilirler. Bazen, deneyimli bir doktor ya da hemşire için bile doğumun başladığını kestirmek zor ola­bilmektedir. Durumunuzun, saatlerce gözlemlenmesine ihtiyaç duyulabilir.

Rahim ağzı açılmaya ve genişlemeye başladığı zaman doğum baş­lamıştır. Bir kas olan rahim, düzenli aralıklarla kasılır. Rahim kasıldığı zaman, karın bölgesi sertleşir. Kasılmalar arasında rahim gevşer ve ka­rın bölgesi yumuşar. Bazı değişiklikler doğumun yaklaştığının işareti­dir. Doğumda neler olacağını bilmek, rahatlamanızı ve zamanı geldi­ğinde bebeğin doğumuna odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

Yalancı ve Gerçek Doğum

Rahim kaslarınızın sanki düğümlendiğini hissettiğiniz düzensiz kasılmalar ya da "yalancı doğum" periyodları yaşayabilirsiniz. Braxton-Hicks kasılmaları adı verilen bu kramp­lar normal olup bazen ağrılı olabilirler. Bu kasılmalar öğleden sonra, akşam saatlerinde, fiziksel aktiviteden sonra ya da yorgunluktan sonra daha sık görülebilirler.

Yalancı doğumu, gerçek doğumdan ayırmak zor olabilir. Özellikle gerçek doğumu beklediğiniz sırada yalancı doğum belirtilerinin ortaya çıkması, bunu iyice zorlaştırır. Bu durumda doğumun başladığını düşünmek ve buna inanmak çok kolay olmaktadır. Bazen farkı söyleme­nin tek yolu vajen yoluyla, doğumun başlangıç belirtilerini rahim ağ­zında muayene etmekle mümkün olmaktadır.

Yalancı ve gerçek doğum arasındaki farkları tesbit etmenin iyi bir yolu, kasılmaların ne kadar sürdüğünü tesbit etmektir. Bir kasılmanın başlamasından diğerinin başlamasına kadar geçen sureyi not ediniz. Bir saat boyunca bunu kaydedin.

Gerçek doğum sırasında,

- Kasılmalar yaklaşık 30-70 saniye sürer.

- Kasılmalar düzenli olmaktadır (genelde 5 dakika aralıklarla).

- Hareket ettiğiniz zaman kasılmalar kaybolmaz.

- Yürüme kasılmaları iyice şiddetlendirir.

Kasılmaların süresini tesbit ederken, etrafta dolaşabilir ve ev işle­rinizi bitirebilirsiniz. Kasılmaları hissettiğiniz gibi not ettiğinizden emm olun. Yapacağınız diğer şeyler:

- Henüz bavulunuzu hazırlamadıysanız, hazırlayabilirsiniz.

- Çocuklarınıza bakacak olan kişiye ve şoförünüze yakında hasta­neye gidebileceğinizi haber verin.

- Doğum sınıfında öğrendiğiniz rahatlama tekniklerini gözden geçirin

- Ilık bir duş alın

- Eğer geceyse uyumaya çalışınız.

Eğer kasılmalar hafifse tam olarak ağrılarınızın suresini tesbit etmenizin zor olacağını unutmayın. Dikkatli ol­manız gerekir. Eğer doğum sürecine gir­diğinizi düşünüyorsanız, direkt hastane­ye gidiniz.

Hastaneye gitmenizi ya da telefon etmenizi gerektirecek diğer belirtiler şunlardır.

- Hiçbir kasılmanız olmasa bile zarlarınız yırtılmışsa (su kesesinin açılması)

- Vajenden kanamanızın olması (bu kanama vajenden gelen mukus sıvısına sadece bulaşmış şekilde ise bu, doğumdan önce nor­maldir.)

- Kasılmalar arasında şiddetli ve sürekli ağrı olacak şekilde hiç ra­hat donemin olmaması

Sıkıntıların Yatıştırılması

Doğuma hazırlık sınıflarında öğrendiğiniz gevşeme ve solunum tekniklerine ek olarak, doğum sırasında rahatlamanızı sağlayacak başka yollar da vardır. Masaj kendinizi iyi hissetmenize yardım ede­bilir. Eşinizden bel bölgesine basınçlı bir şekilde masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Bel bölgesi için buz paketleri ya da masaj için tenis topu kullanılmasını isteyebilirsiniz. Sıkça pozisyon değiştirmek ra­hatlatıcı olabilir. Kasılmalar sırasında siz ya da eşiniz karın bölgesi­ni sıvazlayabilirsiniz. İlk önce cilt üzerine bir losyon sürülmesi cildi­nizin çekilmesini önleyecektir. Eğer bacaklarınızda kramplar varsa, masaj ya da pozisyon değiştirme bunları giderebilir.

Aktif doğum sırasında herhangi bir şey yemek ya da içmek doğ­ru değildir. Ağzınızın ıslaklığını korumak için, bir buz parçasını eme­bilirsiniz.

Özellikle kasılmalar arasında olmak üzere, gevşemeye çalışma­lısınız. Erken doğum döneminde kasılmalar seyrekse, televizyon iz­lemek, oyunlar oynamak, müzik dinlemek rahatlatıcı olabilir. Bu dö­nemde dinlenmeye ya da uyumaya çalışmak, daha fazla enerjinin gerekeceği aktif doğum dönemi için çok faydalı olacaktır. Kasılma­lar sıklaştıkça ve daha güçlü hale geldikçe, kasılma aralarında din­lenerek yavaş ve derin nefes alınız. Terlediyseniz ya da sıcak bastıysa, serin giysiler rahatlatıcı olabilir. Sıcaklık hissetmeniz sadece daha sıkı çalıştığınızın bir belirtisidir.

Hastaneye Kabul

Doğum surecine girdiğiniz an, bir hastanenin doğum servisine yatmalısınız. Oradakiler doktorunuzla beraber çalışarak do­ğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonraki bakımınızı üstle­neceklerdir. Bu arada eğer önceden konuşmamışsanız, doğum planını­zı da hastane ekibiyle tartışabilirsiniz.

Gebeliğinizde önceden aldığınız kararlar ve yaptığınız araştırma­lar şimdi devreye girecektir. İyi hazırlanmış olmanız aktif bir rol alma­nızı sağlayarak sürprizlerle karşılaşmanızı engeller. Doğum öncesi bakımınız boyunca, doktorunuzla konuşmuşsanız ve doğuma ha­zırlık sınıflarına katılmışsanız, birçok sorunun cevapları­nı almış durumda olacaksınız. Fakat, doktorunuza sorularınızı sormakta tereddüt etmeyiniz.

Hastaneye kaldırıldıktan sonra, doğuma hazırlık için atılan adım­lar değişebilir. Fakat, genel olarak aşağıdakileri yapmanız beklenebilir:

- Tüm elbiselerinizi çıkararak, özel bir gecelik giymeniz istene­bilir. (Bazı hastanelerde kendi geceliğinizi giyebilirsiniz.)

- Nabzınız, kan basıncınız ve ateşiniz kontrol edilecektir.

- Doğumunuzun nasıl ilerlediğinin teşhisi için muayene edilecek­siniz.

Aktif doğum sırasında kolunuza bir damar yolu açılabilir Bir iğneyle toplardamarınıza girilir, sonra küçük, plastik bir tüp yerleştirildikten sonra iğne tekrar çıkarılır, ilaçlar ve ihtiyaç duyu­lan birçok farklı sıvı bu damar yoluyla verilebilir.

Doğum boyunca, doktorunuz her zaman yanınızda olmayabilir. Fakat, doğumunuzun ilerleyişini kontrol edecektir. Bir hemşire ya da ebe doğum boyunca sizin bakımınızı yapa­caktır. Kalp hızı, kan basıncı ve doğumun ilerleyişini tesbit etmek için kasılma sürelerinin tesbiti gibi hayatî fonksiyonlarınız takip edilecek­tir. Doğum boyunca bebeğin kalp atışları düzenli bir şekilde kontrol edilecektir. Doğum hemşireleri ve ebeler, doğumda ihtiyaç duyulacak tüm fiziksel ve duygusal desteği sağlamak üzere eğitim almış kişilerdir. Bebeğin doğurulması için başka bir odaya alınabilirsiniz. Ya da doğum için yatırıldığınız odada da doğumunuz yaptırılabilir.

Muhtemelen hastaneye girdiğiniz zaman size bir izin formu imza­lamanızı isteyeceklerdir. Eğer sezeryanla doğumunuz yapılacaksa bu­nun için de izin formu imzalamanız istenebilir. Bu formlar değişik ola­bilir Fakat çoğu ne olacağını, doğumunuzu kimlerin üstleneceğini, uy­gulanan prosedürün nedenini ve risklerini kapsayacaktır. Bu formu dikkatle okuyun ve anlamadığınız yerleri doğru anlayıncaya kadar so­run Bu izin formu üzerindeki imzanız, sağlık durumunuzu anladığınız ve sunulan bakımı onayladığınızı gösterir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.