HEMATOMETRA

Normal çıkım yolundaki bir obstrüksiyona bağlı uterus kavitesinde kan birikmesidir. Obstrüksiyon, konjenital anomaliler, edinilmiş servikal stenoz veya neoplaziye bağlı olabilir.

Uterus çıkım yolunun atrezisi veya obstrüksiyonu (konjenital malformasyon; en sık olanlar imperfore himen ve transvers vajinal septum, edinsel nedenler; endoserviksin ve endometriumun senil atrofisi nedeniyle servikal stenoz, yapışıklık skarı, cerrahi, radyasyon, kriokoter veya elektrokoter sonrası skarlaşma, neoplaziler nedenleri oluşturur. Geçirilmiş servikal cerrahi (kone biyopsi, kryokoagulasyon, veya elektrokoter), menapozal atrofi, servikal neoplazi risk faktörleridir.

Asemptomatik (özellikle postmenapozal kadınlarda), rahimde büyüme (çoğunlukla yumuşak ve hafif hassas) veya premenapozal kadınlarda dismenore, anormal kanama, amenore ve infertilite bulguları vardır. Ultrasonografi uterin büyümeyi ve sıvı varlığını doğrulayabilir ancak sıvının karakterini belirleyemez. Servikal kitlenin varlığı çoğunlukla doğrulanır. Endometrial biyopsi veya uterin kavitenin histeroskopik değerlendirilmesi düşünülmelidir. 1-2 mm prob ile geçiş kontrolu servikal obstrüksiyon veya stenozu doğrulayabilir. Küretaj yapılmadan veya yapılarak servikal dilatasyon drenaj sağlar ancak birkaç kez tekrarlanması gerekebilir. Bakteroides, anaerobik stafilokok ve streptokok, ve aerobik koliform bakterilerle oluşabilecek kolonizasyona karşı antibiyotik verilmelidir. Mantar veya Foley kateter drenaj için kullanılabilir, ancak bu da kendi başına enfeksiyon kaynağı olabilir. Enfeksiyon şüphesi olduğunda antibiyotik tedavisi. ( Seçilen antibiyotik, Bakteroides, anaerobik stafilokok ve streptokok, ve aerobik koliform bakterilerle oluşabilecek muhtemel kolonizasyona karşı korunma sağlamalıdır)

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.