HİDROSALPENKS (TÜPLERİN İÇİNDE SIVI BİRİKMESİ)

Tekrarlayıcı veya kronik adneksiyel enfeksiyonlar fallop tüplerinde kistik dilatasyona (hidrosalpenks) yol açarak adneksiyel kitle şeklinde ortaya çıkabilir. Kadın inferilitesinin %40’ı, en şiddetlisi hidrosalpenks olan tubal hasara bağlıdır.

Erken (yaşta) seksüel aktivite,çok eşlilik, pelvik enflamatuar hastalık,cinsel yolla bulaşan hastalıklar (Klamidya, gonore), uterusa yönelik girişimler (histerosalpingografi, RİA uygulanması, endometriyal biopsi, dilatasyon ve küretaj), ve vajinal duş risk faktörleridir.

Belirti ve Bulgular:

  • Asemptomatik (en sık)
  • Belli belirsiz alt kadranlarda baskı hissi ve kronik pelvik ağrı
  • İnfertile
  • Tek veya çift taraflı kistik kitleler (çoğunlukla uzunlamasına ve sosis benzeri görünüm şeklinde)

Aktif enfeksiyondan şüphe ediliyorsa tam kan sayımı ve eritrosit sedimentasyon hızı bakılmalıdır. Eşlik eden cinsel yolla bulaşan hastalık için tarama üzerinde ciddi olarak durulmalıdır.

Ultrasonografi (abdominal veya transvajinal), BT veya MRI kullanılabilir fakat daha pahalıdırlar ve spesifiteyi arttırmazlar.

Aktif enfeksiyon mevcutsa geniş spektrumlu antibiyotikler.(Çoğu hidrosalpenks sterildir ve inaktif son evre hastalık aşamasındadır.)

Cerrahi tedavi (salpenjektomi veya salpingooforektomi) tedavi edicidir. Neosalpingostomi fertilitenin korunması istendiği zaman düşünülebilir fakat bu işlemin başarısı hidrosalpenksin boyutları ile ters orantılıdır ve genellikle %15’ten daha düşüktür.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.