HİPOTİROİDİ

1000 gebeliğin 2- 3 ünde hipotiroidi görülür. En sık nedeni otoantikorların yolaçtığı bezlerin hasarına bağlı Hashimoto tiroid iltihabıdır. Diğer nedenler bölgesel iyot eksikliği, radyoiyot tedavisi veya tiroidin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Tiroid hastalığı öyküsü olan veya semptomları olan kadınlarda testler yapılmalıdır. Klinik hipotiroidisi olan kadınların tedavisi gebelik sonuçlarını iyileştirmektedir. Subklinik hipotiroidi tanısı artmış TSH ile birlikte normal serum tiroksin düzeylerinin görülmesi ile konulur. Gebe kadınların %2-3 ünü etkilemektedir. Bebeğin nörolojik gelişiminin bozulmasına neden olmaktadır.

Tanı
Hipotiroididen, yorgunluk, kabızlık, soğuğa tolerans olmaması, kas ağrıları, kuru cilt, saç dökülmesi, kilo alma gibi bulguların varlığında şüphe edilir. Klinik olarak tanı düşük tiroksin seviyeleri ile anormal artmış TSH ile konulur.

Tedavi
Levotiroksin günde 1 - 2 µg/kg veya günde yaklaşık 100 µg olarak eklenmelidir. Serum tirotropin seviyeleri 4- 6 hafta aralıklarla ölçülmeli ve tiroksin dozu 25 - 50 µg artışlarla normal TSH seviyesi 0.5 ile 2.5 mU/L olana kadar ayarlanmalıdır. Gebelik artmış tiroksin gereksinimine neden olur. Gebelik tanısını alan kadınlarda tiroksin ilave tedavisinin %25 arttırmak gerekmektedir. Hipotiroidisi olan tüm kadınlar gebelik kontrollerine başladıklarında TSH testi yaptırmalıdır.

Komplikasyonlar
Gebelikte klibik hipotiroidi gebeklik hipertansiyonu, plasentanın erken ayrılması, erken doğum, yenidoğanda nörolojik disfonksiyon gibi durumlarda artışa neden olmaktadır. Özellikle antitiroid antikorları olan kadınlarda hiportiroidi düşüklere neden olmaktadır. Ölü doğum riski de klinik hipotiroidisi olanlarda fazladır.

Takip
Klinik hipotiroidisi olan kadınların hamileliklerinden sonra, levotiroksin dozu gebelik öncesi doza indirilmelidir ve TSH doğumdan 4-6 hafta sonra kontrol edilmelidir. Yıllık serum TSH düzeylerine bakılmalıdır.
Levotiroksin sütte düşük miktarlarda salınmaktadır. Emzirme önerilmektedir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.