HİSTEREKTOMİ

Histerektomi rahimin cerrahi olarak alınmasıdır. En sık yapılan jinekolojik ameliyat çeşididir. Histerektomi nedenleri arasında endometriozis, myom, kanser için yapılan girişimler vardır. Çogunlukla karın açılarak abdominal yoldan yapılmaktadır. Vajen yoluyla yapılan vajinal histerektomide karın açılmadığı için iyileşme daha hızlı olmakta ve ameliyat süresi de kısa olmaktadır. Ancak karın içini değerlendişrmek gereken durumlarda vajinal yol tercih edilmez. Endometriozis, büyük myomlar, yumurtalık kistleri, önceki bir cerrahiye bağlı yapışıklıklar ve kanser durumlarında vajinal histerektomi tercih edilmeyebilir.

Laparaskopik histerektomi, vajinal histerektomi ile abdominal histerektomi avantajlarını birlikte içerir. Laparaskop ile karın içi boşluğu değerlendirilebilir ve karında geniş kesi yapılmadan cerrahi gerçekleştirilebilir. Vajinal histerektomiye alternatif olarak laparaskopik histerektomi yapılabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.