HİSTEROSKOPİ

Histeroskopi, histeroskop adı verilen ince bir teleskop ile yapılır. Serviksten(rahim ağzı) geçilerek uterusun (rahmin) değerlendirilmesi yapılır.Modern histereskoplar çok ince olduğundan serviks çok az genişletilerek yada hiç genişletilmeden kolaylıkla servikse yerleştirilir. Uterus potansiyel hava boşluğu olduğundan histeroskop ile daha iyi görebilmek için sıvı veya gaz ile doldurulur.Diagnostik histereskopi ve basit operatif histeroskopi genellikle ofis histeroskop ile yapılabilir.Daha kompleks operasyonlar ameliyathanede yapılır. Histeroskop ile uterus içindeki myomlar tanımlanabilir.Bu myomlar çeşitli kramplara (dismonere) ,ağır adet kanamasına ve adetler arasında kanamalara neden olur.Histeroskop ile bu rahatsızlıklar kolaylıkla tanımlanır. Myomlar resekteskop denilen bir tür histeroskop ile alınır.

Ofis histeroskopi ile uterusda görülen polipler çıkarılır ,bu polipler periyodlar arasında kanamalara neden olabilirler.Aynı zamanda ofis histeroskop ile hızlı ve kolay bir şekilde anormal kanamaların nedeni tanımlanabilir.

Eğer hastamızın büyük bir problemi yoksa tanı amaçlı histeroskopiler genelde ofis histereskop ile yapılır. Serviks uyuşturulduğu için işlem ağrısız ve kolay bir şekilde gerçekleşir. Histeroskop, uterus içine yerleştirildikten sonra net görüş sağlamak amacıyla serum fizyolojik veya karbon dioksit ile şişirilir. Bazen bu işlem hafif kramplara neden olabilir. Uterusun şişirilme işleminden sonra herhangi bir myom,polip ve başka bir problemle olup olmadığına bakılır, bu da yaklaşık 2-3 dakika alır ve sonra histeroskop çıkarılır. Bazen küçük plastik bir tüp yardımıyla uterusun endometrium tabakasından örnek alınabilir.

Lokal anestezi uygulanırsa yalnızca hafif bir rahatsızlıktan fazlasını hissetmezsiniz.Bir çok kadın işlem sonrası normal yaşantılarına ve işlerine dönebiliyor. Eğer fazla stresli ise damardan narkotik bir ilaç uygulanabilir.Bu uygulama çok sık yapılan bir işlem değildir.

Diagnostik histeroskopide kullanılan histeroskop yalnızca endometrial kaviteyi değerlendirmek için kullanılır. Operatif histeroskopide kullanılan histeroskopun kanalları vardır. Bu kanallar ince aletlerle geçirilerek poliplerin çıkarılması, adezyonların serbestleştirilmesi ve diğer prosedürlerin uygulanması sağlanır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.