HORMON TEDAVİSİ FELÇ (İNME)

Koroner arter hastalığı ve inme arteriyal damar hastalıkları olmalarına rağmen bu çok rastlanan durumlar üzerine postmenapozal hormonların etkileri benzer değildir.
Hipertansiyon önemli oranda inme riskini arttırmaktadır.
Oral östrojen tedavisi ve östrojen ve progesteron tedavisi nispeten sağlıklı postmenapozal kadınların yaklaşık üçte birinde iskemik inme riskini arttırmaktadır. WHI çalışmasında artmış risk her 1000 kişide ek bir inme atağı şeklindedir. Büyük Nurses' Health çalışmasından gözlemlenen bulgular uyumludur. Diğer bir büyük gözlemsel çalışmada 50 mikrogram ve daha düşük dozlarda transdermal estradiol inme riskini arttırmamaktadır.
60 yaş altında kadınlarda HRT'nin yüksek gerçek riski daha düşük beklenmektedir; çünkü bu daha genç yaş grubunda inme insidansı daha düşüktür. Menapozdan sonra inmenin rölatif riski yaş veya menapoza yakınlıkla önemli derecede değişmemektedir.
Temel bilimsel çalışmalardan kanıtlar deneysel infarkt zemininde östrojenin nöronal koruyucu tekrar doğrulamaktadır. İskemik inme veya geçici iskemik atak öyküsü olan postmenapozal kadınlarda yapılan tek ve iyi dizayn edilmiş kinik çalışmadan elde edilen bulgular ışığında inmenin sekonder önleminde östrojen tedavisi önerilmemelidir.
Progesteron ve östrojen kullanımının karşılaştırılması yönüdeki çalışmalar tutarsızdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.