HORMON TEDAVİSİ KARDİOVASKULER HASTALIK

Kardiyovasküler hastalık postmenapozal kadınlarda mortalite ve morbiditenin başlıca sebebidir. Majör primer önleme ölçütleri (sigaranın bırakılması ve dietin yanında) kilo verme, kan basıncını düşürme, düzenli egzersiz ve diyabet ve lipid kontroludur. HRT’nin , vasküler fonksiyon , kolesterol seviyeleri, glukoz metabolizması, kan basıncı üzerinde etkisinden dolayı kardiyovasküler risk profilinin gelişmesinde potansiyel olarak yararlı etkisi vardır.
Estrojen tedavisinin menapoz döneminde başlanıp uzun dönem devam etmesinin kardiyoprotektif olabileceğine dair kanıtlar vardır. HRT insulin rezistansı üzerinden etkiyerek diyabet riskini azaltır, lipid profil, metabolik sendrom gibi kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri üzerinde pozitif etkiye sahiptir.
60 yaşından genç, menapozal ve kardiyovasküler hastalığı olmayan bayanlarda HRT başlanması, erken zarara neden olmaz ve koroner kalp hastalığına bağlı mortalite ve morbiditeyi azaltır. 60 yaşından sonra HRT ‘ye devam edilmesi tüm yarar-risk analizleri yapılıp ona göre karar verilmelidir.
Daha yaşlı bayanlarda veya 10 yıldan fazla süredir menapozda olan bayanlarda HRT başlanması özellikle kullanımının ilk 2 yılında artmış koroner hastalık riski ile ilişkili olabilir. Bu nedenle 60 yaşından sonra koroner arter hastalığından korunmak amacıyla HRT başlanması önerilmez. Aynı zamanda koroner arter hastalığı bulunan yaşlı bayanlarda rutin HRT tedavisi başlanılmasının uygun olmadığı kabul edilmiştir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.