HORMON TEDAVİSİ KORONER KALP HASTALIĞI RİSKİ

Kardiyovasküler hastalık postmenapozal kadınlarda mortalite ve morbiditenin başlıca sebebidir. Majör primer önleme ölçütleri (sigaranın bırakılması ve diyetin yanında) kilo verme, kan basıncını düşürme, düzenli egzersiz ve diyabet ve lipid kontroludur. Hormon tedavisinin , vasküler fonksiyon , kolesterol seviyeleri, glukoz metabolizması, kan basıncı üzerinde etkisinden dolayı kardiyovasküler risk profilinin gelişmesinde potansiyel olarak yararlı etkisi vardır.

Koroner Kalp Hastalığı riski, beraber östrojen ve progestin tedavisi (EPT) alan grupta yılda 10.000 kadında 8 vaka artışı, sadece östrojen (ET) kullananlarda toplam Koroner Kalp Hastalığı riski yılda 10.000 kadında 3 vaka azalışı olarak olarak belirtilmiştir .
Zaman ve yaş ile hormon tedavisinin başlanma zamanı arasındaki analiz yapıldığında sadece östrojen ile hormon tedavisinin erken yaşta ve uterusu olmayan kadınlarda daha erken olmak üzere başlandığında Koroner Kalp Hastalığı riskini azaltabileceğini düşündürmektedir . Uzatılmış kontrol kohortunda ve bırakılmadan sonraki 4 yıl eklendiğinde sadece östrojenle hormon tedavisi için bu bulgular daha da güçlenmektedir.
10 yıldır postmenapoz sonrasıhormon tedavisi başlanan kadınların Koroner Kalp Hastalığı için artmış risk, 10 yıl içerisinde hormon tedavisi başlanan postmenapozal kadınlarda Koroner Kalp Hastalığı riskinde azalma görülmüştür.
Hormon tedavisi herhangi bir yaştaki kadınlarda koroner koruyuculuk açısından önerilmemektedir. 50 - 59 yaş arası veya menapoz başlangıcından itibaren 10 sene içerisinde menapozal semptomları tedavi etmek için başlanan hormon tedavisi, Koroner Kalp Hastalığı riskini arttırmıyor gibi görünmektedir. Erken postmenapozda sadece östrojen ile hormon tedavisinin başlanmasının koroner arter hastalığı ve Koroner Kalp Hastalığı riskini azalttığına dair ortaya çıkan kanıtlar bulunmaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.