HORMON TEDAVİSİ RAHİM KANSERİ İLİŞKİSİ

Rahimi olan postmenapozal kadınlarda karşılanmamış sistemik sadece östrojen içeren tedavi (ET), ET dozu ve kullanım süresi ile ilişkili olarak artmış endometriyal kanser ile ilişkilidir. ET kullanımı kesilmesinden sonra da bu artmış risk uzun yıllar devam etmiştir. Bu artmış riski ortadan kaldırmak adına sistemik ET kullanıldığında rahimi olan kadınlarda eşzamanlı uygun progestagen kullanımı önerilmektedir. Genel olarak HT endometrial kanser öyküsü olan kadınlarda önerilmemektedir. Vazomotor semptomların giderilmesinde tek başına progestagen önerilebilir ancak uzun dönem kullanıma ilişkin veri bulunmamaktadır. Sürekli kombine estrojen-progesteron rejimleri normal populasyona göre kanser ve endometrial hiperplazi (rahimiçi tabakasında hücrelerde aşırı gelişme) açısından daha düşük görülmektedir. Direkt rahimiçi sistemlerin bazı avantajları olabilir. Düşük/ultra düşük doz estrojen ve progesteron içeren rejimler daha az rahimiçi tabakasının uyarılmasına ve kanamaya neden olur. Uzun döngülü rejimler ve uzun süreli aylık ardışık rejimler optimal rahimiçi tabakasının korunmasını sağlayamazlar. Tamoxifen dışındaki SERM’ler rahimiçi tabakasının uyarılmasına neden olmazlar ve hormonal tedavi kullanmayan kişilere göre rahimiçi tabakasının lekelenme ve kanama olasılığını arttırmazlar.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.