HORMON TEDAVİSİ ve ALZHEİMER HASTALIĞI

Alzheimer hastalığı nedeniyle demansı olan kadınlar için yapılan sınırlı klinik kanıtlara göre hormonal tedaviler demans semptomlarını iyileştirmemektedir veya hastalığın ilerlemesini yavaşlatmamaktadır. Geç postmenapozal dönemde başlandığında hormon tedavileri tüm demans nedenlerini arttırmaktadır. 65 – 79 yaşları arasındaki kadınlar için hormon kullanımına bağlı artmış demans riski yaklaşık östrojen tedavisi alan her 1000 kişide 1.2 ve östrojenle birlikte progesteron alan 1000 kişide 2.3'tür. Bu yaş grubunda daha bazalde düşük kognitif fonksiyonu olan kadınlar için HRT riski daha yüksek olabilir. Menapoza girme zamanı döneminde daha genç kadınlar tarafından hormon kullanımı Alzheimer hastalığının daha düşük riski ile ilişkilidir.
Demans riskine bakarak sadece 40- 60 yaş arasında HRT kullanımı yararlıdır. İleri yaşlarda hormon tedavisine başlamak zararlıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.