HORMON TEDAVİSİ ve DUYGUDURUM

Klinik depresyonu olmayan postmenapozal kadınlar için hormon tedavisinin duygudurum üzerine etkisi ile ilgili kanıtlar karışıktır. Östrojen ve progesteron içeren hormon (EPT) tedavisindeki progesteronlar özellikle premenstrüal sendrom, premenstrüal depresif bozukluk ve klinik depresyon öyküsü olan kadınlar olmak üzere bazı kadınlarda duygudurumu kötüleştirebilir. Postmenapozal olmayan ancak perimenopozal kadınlarda yüksek östradiol seviyesinin azalmış depresyon semptomları ile ilgili olduğunu gösterilmiştir. Hormon tedavisinin duygudurum ve davranış üzerine pozitif etkileri olabilmesine rağmen, hormon tedavisi bir antidepresan değildir ve bir antidepresan olarak değerlendirilmemelidir. Depresyon tedavisinde hormon tedavisi kullanımını destekleyecek yeterli kanıt bulunmamaktadır

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.