HORMON TEDAVİSİ YUMURTALIK KANSERİ İLİŞKİSİ

Yumurtalık kanserinde hormon tedavisinin rolü ile ilgili veriler çelişmektedir. On yıldan daha kısa süre ET kullanımında over kanseri riskinde artış saptanmamış, ancak 10 yıldan uzun kullanımda önemli oranda artış saptanmıştır. ET, EPT’ye göre daha fazla ovaryen kanser riski ile ilişkili bulunmuştur. Hormon tedavisi kullananlarda her 10,000 kişide 4.2 vaka, ilaç almayan her 10,000 kişide 2.7 vaka saptanmıştır. EPT kullanımı ile over kanseri riski arasında 5 yıldan uzun kullanım sonrası ilişkilendirme düşük yada çok düşük riskli kategoriye girecektir. Over kanseri için artmış riski bulunan kadınlar ( örn. aile öyküsü ya da BRCA mutasyonu) bu potansiyel ilişki açısından değerlendirilmelidir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.