HORMON TEDAVİSİNİN BIRAKILMASI

Hem östrojen hem de progesteron (EPT) alan ve hormon tedavisine 3 yıl ara veren kadınlarda kardiyovasküler olay, kırık ve kolon kanseri riskinin ilaç kullanmayanlarla aynı olduğu gözlenmiştir. Uterusu olmayan kadınlarda ET tedavisi kesildikten sonraki 3 yıllık izlemde koroner kalp hastalığı, derin ven trombozu, inme, kalça kırığı, kolorektal kanser veya ölümde artma veya azalma yoktur. İnvazif meme kanserinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma ( her 10,000 kadında 8 daha az olgu) devam etmektedir . Hormon tedavisinin bırakılması kalça kırığı da dahil olmak üzere kırık insidansında geçici bir yükselmeye sebep olacaktır. Yaş ve kullanım süresinden bağımsız olarak hormon tedavisi kesildiğinde vasomotor semptomların tekrarlama olasılığı %50’dir. Hormon tedavisinin dozunun 1 ay boyunca azaltarak kesmek ve direk kesme arasında vazomotor semptomlar üzerine benzer etkiler gözlenmiştir. Hormon tedavisine devam etme kararı semptomların şiddetine ve mevcut yarar-risk oranın değerlendirilmesine bağlı olarak kişiselleştirilmelidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.