İDRAR TORBASI SARKMASINI DÜZELTİCİ AMELİYAT

Mesane ve uretra ön ve üst vajen duvarı ile desteklenir. Ön vajen duvar desteğinde yırtılma olduğunda mesane ve uretra sarkar. Oluşan sistosellerin (mesane sarkması) %90’ı paravajinal defekt sonucu oluşur. Sistosel tamirinde çoğu doktor ön duvar onarımı yapmaktadır ancak bu doğru anatomik cerrahi değildir. Paravajinal defekt onarımı, ön vajinal duvar yanlarının eski orijinal bağlandığı yere dikilmesi

ameliyatıdır. Vajen duvarının obturator internus kası fasyasına yakınlaştırılması mesane ve uretranın normal anatomik konumuna gelmesini sağlayacaktır. Paravajinal onarım laparaskopik olarak yapılabilir, Burch ameliyatı ya da diğer sarkma ameliyatları ile birlikte yapılabilir.

Laparaskopik  idrar kaçırmayı önleyici operasyonlar

Laparaskopik idrar kaçırmayı önleyici operasyonlar gereken hastaların %90’nı paravajinal defekt onarımına da gereksinim göstermektedirler. İki teknik birleştirilerek ön vajen duvarının anatomik olarak düzeltilmesi ve stres idrar kaçırmanın giderilmesi için kullanılmaktadır. Paravajinal defekt tamiri ön vajen duvarının en üst kısmı ile mesane boynu arasında yapılır. Bu mesane sarkmasını düzeltir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.