İNMEMİŞ TESTİS

Önlenebilir bir durum olmasına rağmen inmemiş testis erkek infertilitesinin trajik bir nedenidir. Bazı bebekler testislerinin biri ve ya her ikisi skrotumun içinde olması yerine daha yukarıda karın bölgesinde doğabilir. Bazen bu durumçocuk yürümeye başlamasıyla 2 yaşına doğru kendi kendine düzelir.( genç erkeklerde testis bazen skrotumun içinde kaybolabilir,boş yere endişelenmemek gerekir. Bu durum retraktile testis olarak tanımlanır,gençlerde genel bir durumdur) ancak inmemiş testis fark edilir ve düzeltilmezse karın boşluğundaki ısı yüksekliği nedeniyle testisler zarar görür,hatta ileri yaşlarda kanser görülme sıklığı artar. Bu çocuklar 2 yaşına kadar opere edilmelidir, yoksa infertilite geri dönüşümsüz gerçekleşir. Hormonal (HCG) enjeksiyonları da testisi olması gereken yere indirmek için alternatif bir tedavi yöntemidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.