INTERMENSTRUAL KANAMA

Normal menstruel sikluslar arasında kanamadır. Jinekolojiye başvuruların %10-15’i menstrüel bozukluk nedeniyle olmaktadır. Uterin (gebelik, endometrial polip, endometrial hiperplazi, endometrial kanser, leiomyom), servikal (polip, servisit, servikal erozyon, servikal displazi/neoplazi), vajinal (travma, enfeksiyon, atrofi), perineal (vulvar lezyonlar, hemoroidler) nedenleri vardır. İntermenstrüel kanama (ağrısız) veya Cinsel ilişki sonrası kanama (sık) bulgulardır. Menstruel kanama takvimi hastanın kanamasının zamanlaması ve karakterini belirlemek için faydalıdır. Endometrial biyopsi, küretaj, veya histeroskopi düşünülebilir. Altta yatan nedene, hastanın yaşına ve kontraseptif ihtiyacına göre tedavi düzenlenir. Altta yatan patolojik durumun düzeltilmesi veya periyodik progestin tedavisi ile normal menstruel paterne dönüş olur

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.