Jinekolojik Ameliyatları

CERRAHİDE LAPAROSKOPİNİN YERİ
Laparoskopik cerrahi tanısal veya operatif amaçlı yapılabilir. Tanısal olarak uygulamada yeri karın içi acil müdahaleleri gerektiren durumlardır. Kadın hastalıklarında karın ağrısının ayırıcı tanısında ( dış gebelik şüphesi, yumurtalık kist rüptürü olasılığı veya yumrtalık torsiyonu gibi) kullanılmaktadır.
LAPAROSKOPİK CERRAHİ NE SIKLIKLA TERCİH EDİLİR
Laparoskopik cerrahinin uygulanabilmesi için en önemli koşul eğitimli cerrahın ve ameliyat ekibinin bulunmasıdır. Laparoskopik cerrahın beceri seviyesi Avusturalya Yeni Zellanda Kadın Doğum Cemiyeti tarafından 6 seviye olarak belirlenmiştir.
ROBOTİK JİNEKOLOJİK CERRAHİ NEDİR
Yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu optikler kullanılarak cerrahın bir konsolun başında oturarak ameliyat masası yanındaki robot kollarını kumanda ettiği bir sistemdir.
LAPAROSKOPİNİN FAYDALARI
Abdominal yoldan yapılan birçok operasyon laparoskopik olarak yapılabilmektedir
LAPAROSKOPİNİN HASTA İÇİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI
Açık ameliyata göre en önemli avantajı ameliyat sonrası iyileşmenin açık ameliyatlara göre daha erken olmasıdır. Kameranın büyütme gücü sayesinde doku planlarının daha detaylı görülebilmesi, kullanılan kamera ve cerrahi aletlerin dokuya yaklaştırılabilmesi nedeniyle daha titiz diseksiyon yapılabilir
LAPAROSKOPİK CERRAHİ NEDİR
Laparoskopik cerrahi, Kadın Hastalıkları ameliyatlarında karından yapılan operasyonların karın açılmadan karın içinin 3-5 lt CO2 gazı ile şişirilerek , 4 veya 5 delik aracılığıyla karın boşluğuna yerleştirilen kamera ve cerrahi aletler ile operasyonların yapılmasıdır.
HANGİ KADIN HASTALIKLARI TEDAVİLERİNDE LAPAROSKOPİ
Rahim alınması (histerektomi) , myom çıkartılması (myomektomi) , dış gebelik operasyonları, yumurtalık kistleri operasyonları, endometriozis (rahimiçi tabakanın rahim dışında bulunduğu sancılı adet, kronik karın ağrısı veya ağrılı cinsel birleşme ile bulgu veren) vakalar...
LAPAROSKOPİK CERRAHİ İÇİN GEREKENLER
Ameliyat için yüksek çözünürlükte kamera ve buna bağlı 2-3 HD monitor, soğuk ışık kaynağı ve bunun güç kaynağı, monitor sistemleri, karıniçini şişirmede kullanılan özel insuflasyon ekipmanlar, cerrahide kullanılan elektrik ve diğer enerji modalitelerinin jeneratörleri operasyon odasında bulunması gereken cihazlardır
KİMLER LAPAROSKOPİK CERRAHİ YAPABİLİR
Laparoskopik cerrahi bu konuya gönül vermiş, temel eğitimlerinilaparoskopik cerrahi eğitimi veren merkezlerden almış,  katıldığı kurslar ile bilgilerini güncellemişcerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir
İKİNCİ AMELİYATLAR NE KOŞULLARDA YAPILMALI
Farklı ameliyatlar farklı zamanlarda yapılabilir. Önemli olan bir önceki operasyonda ne yapıldığının bilinmesidir. İkinci ve/veya üçüncü operasyonlar için alınması gereken özellikli önlemler ve ameliyat öncesi hasta hazırlığı ve bilgilendirmesi bulunmaktadır. 
HİSTEROSKOPİ
Histeroskopi, histeroskop adı verilen ince bir teleskop ile yapılır. Serviksten(rahim ağzı) geçilerek uterusun (rahmin) değerlendirilmesi yapılır.Modern histereskoplar çok ince olduğundan serviks çok az genişletilerek yada hiç genişletilmeden kolaylıkla servikse yerleştirilir.
LAPAROSKOPİ (GÖBEKTEN KAMERA İLE YAPILAN AMELİYAT)
Üreme organlarının detaylı olarak incelenebilmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Laparoskopik inceleme çocuğu olmayan çiftlerin değerlendirilmesinde en önemli basamaklardan biridir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem sonrası hasta aynı gün içinde taburcu edilebilir
LAPARASKOPİ YARDIMLI RAHİM ALINMASI (LAVH)
Rahimin çıkartılması için yapılan ameliyatlarda en sık tercih edilen yol abdominal yaklaşımdır. Vajinal yoldan ve laparaskopi yardımlı vajinal histerektomi diğer seçeneklerdir. Vajinal yoldan histerektomi sonrası hastanın iyileşmesi daha çabuk ve kolay olmaktadır.
İDRAR TORBASI SARKMASINI DÜZELTİCİ AMELİYAT
Mesane ve uretra ön ve üst vajen duvarı ile desteklenir. Ön vajen duvar desteğinde yırtılma olduğunda mesane ve uretra sarkar. Oluşan sistosellerin (mesane sarkması) %90’ı paravajinal defekt sonucu oluşur. Sistosel tamirinde çoğu doktor ön duvar onarımı yapmaktadır ancak bu doğru anatomik cerrahi değildir.
BARSAK SARKMASINI ÖNLEYİCİ AMELİYAT
Barsak sarkması (Enterosel oluşumu) genellikle rahimi alınmış hanımlarda görülür. Enterosel peritonun ( karın içi döşeyici tabakanın) vajen epiteli ile direkt bağlantıda olmasıdır. Bu defektin onarılması için destek dokuların rekonstrüksiyonu gerekir.
KOLPOSKOPİK BİYOPSİ
Pap smear incelemelerinde şüpheli sonuçlar saptandığında rahimağzı kolposkop adı verilen bir alet ile incelenmelidir. Burada amaç lezyonları büyük büyütme altında daha detaylı incelemek, gözle görülemeyecek şüpheli alanlardan biyopsi almaktır.
MYOM AMELİYATI
Myomlar, dişi genital organlarında en sık rastlanılan iyi huylu tümördür. Rahimin kas tabakasını yapan hücreler tarafından oluşmaktadır. Hiç bulgu vermemesinden kasık ağrısı ve adet düzensizlikleri ne kadar değişik belirtilerde hastayı doktora götürmektedir. Myom nedeniyle başvuran kişilerin çoğunda histerektomi yapılmaktadır.
RAHİMİÇİ BİYOPSİ
Anormal vajinal kanamaların değerlendirilmesi için yapılan bu işlem ile rahim içini döşeyen dokudan örnek alınır. Bu işlem ile elde edilen hücrelerin patolojik incelemesi endometrial hiperplazi, endometrial kanser, polipler ve infertilite tanısında önemlidir.
KÜRETAJ
Küretaj işlemi ameliyathane koşullarında steril şartlarda ve uzman jinekolog tarafından dikkatle yapılırsa ilerisi için sorun olma ihtimali düşüktür. İşlem sonrası görülebilecek sorunlar erken dönemde kanama ve enfeksiyon, geç dönemde ise rahim içi yapışıklıklardır. İşlem sonrası bir hafta kadar az miktarda kanama olabilir.
HİSTEREKTOMİ
Histerektomi rahimin cerrahi olarak alınmasıdır. En sık yapılan jinekolojik ameliyat çeşididir. Histerektomi nedenleri arasında endometriozis, myom, kanser için yapılan girişimler vardır. Çogunlukla karın açılarak abdominal yoldan yapılmaktadır
KOZMETİK JİNEKOLOJİK CERRAHİ
Kozmetik jinekolojik cerrahi, özellikle normal doğum sonrası vajen ve etraf dokularda sarkmalar olan veya menopozda idrar kaçırma veya büyük tuvalete çıkamama şikayetleri olan kadınların genital bölgesini normal hale getirmek amacıyla uygulanıyor.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.