KADIN ÜREME SİSTEMİ

Normal üreme sistemi, vagina dış genital organlar ile rahim ağzı olarak adlandırılan servix arasında uzanan 7-8 cm. uzunluğunda bir kanaldır. Rahim (uterus) armut büyüklüğünde ve şeklinde kas dokusundan zengin bir organdır. Rahmin iç kısmını döşeyen tabakaya endometrium denilmektedir. Fallop boruları (tüpler) rahmin üst iki yanından yumurtalıklara doğru uzanan 7-14 cm. uzunluğundaki yapılardır. Tüplerin en dış kısmında fimbria adı verilen parmaksı yapılar bulunur. Fimbria yumurtlamadan sonra yumurtanın tüplere alınmasında önemli fonksiyon görür.

Yumurtalıklar (overler) rahmin her iki yanında kabuklu badem büyüklüğünde bir çift organdır. Yumurtalıkların her adet siklusunda yumurta gelişimini salgılamanın yanında östrojen ve progesteron adı verilen iki hormonu salgılamak görevi de vardır. Diğer bir deyişle overler iç salgı bezi özelliğinde olup, salgıladıkları hormonlar aracılığıyla kadınlığa özgü primer ve sekonder seks karakterlerinin gelişimi ve devamını sağlarken, aynı zamanda yumurtanın gelişmesi ve yumurtlamayı sağlayıp, döllenme olduğu taktirde de embryonun gelişmesine uygun ortamı hazırlamaktadır.

Beyinde hipothalamus adlı merkezden salınan gonodotropin releasing hormon (Gn-RH) yine beynin tabanında yer alan hipofiz bezini uyararak, follikül stimüle edici hormon (FSH) ile Luteinize edici hormon (LH) salınımına yol açar. Bu iki hormon adet siklusunun ilk döneminde yumurtalıkları uyararak folliküllerin büyümesine neden olurlar. Bu büyüyen folliküller östrojen hormonu salgılarlar, östrojen hormonu, yumurtlama zamanında, rahim ağzındaki salgının, (mukus) spermlerin yaşaması ve rahime geçebilmesi için uygun hale gelmesinden sorumludur.

Adet siklusunun ortasında Luteinize edici hormondaki ani yükseliş ile yumurtlama olur ve yumurta, yumurtalıktan dışarı atılır. Tüpün fimbrial ucu yumurtanın alınıp tüpün içine doğru yol almasını sağlar. Bu sırada overde yumurtanın gelişimini sağlayan follikül, corpus luteum adı verilen fonksiyone bir bez haline gelir ve progesteron adı verilen hormonu salgılar. Bu hormon rahmi döşeyen endometrium tabakasını döllenmiş olan yumurtanın yerleşmesine ve beslenmesine hazır hale getirir.Eğer tam bu sırada cinsel temas olur ve yumurta sperm ile karşılaşırsa, tüpün içinde döllenme olur. Döllenmiş olan yumurta tüp içinde cilia adı verilen, fırçamsı yapıların yardımıyla uterusa doğru hareket eder. Yaklaşık olarak adetin 20. Gününde döllenmiş olan yumurta, rahime yerleşir. Eğer döllenme olmaz ise, corpus luteum fonksiyonu yaklaşık adetin 26. Gününde bitecek, östrojen ve progesteron hormonlarının kanda ani olarak düşmesiyle, adet kanaması başlayacak ve endometrium tabakası dışarı atılacaktır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.