KANSER TEDAVİSİ SONRASI GEBELİĞE YÖNELİK SEÇENEKLER

Kocanın spermi ile Inseminasyon

Kocanın spermi ile inseminasyon fertilite kapasitesi bozulan veya kanser tedavisi öncesi semen kriyoprezervasyonu yaptıracak olan erkekler için faydalı bir işlemdir. Bu işlemde erkeğin semeni ovulasyon döneminde olan kadının uterusunda transfer edilmektedir.Uterusa transfer öncesi semen örneği yıkanır artıklar ve kimyasal ürünler, anormal hücreler uzaklaştırılır.

Bu yöntem ile gebelik elde etme oranı semen kalitesi, kadın fertilite faktörleri ve yaşa bağlı olarak değişmektedir. Kriyoprezerve semen durumlarında, alınan örnekler kaç deneme yapılacağına karar vermek konusunda yardımcı olur. Bu yüzden inseminasyon zamanının ovulasyon zamanına ve diğer faktörlerin inseminasyon için uygun olduğu zaman aralığına denk gelmelidir.

Donor Inseminasyon

Erkek partnerin semen kalitesinin gebeligin oluşması için yeterli olmadığı durumlarda,donor inseminasyon, bilinen ya da bilinmeyen birinden sperm kullanılması bir seçenektir. HI ile birlve ikte,donor semen örneği hareketli sperm konsantrasyonun artırmak için yikanir ve ovulasyon esnasında dişinin uterusuna yerleştirilir.DI ye bağlı oluşan hamilelik oranı kadın fertilite faktorlerinden etkilenir,ama aylar süren tedavi sonrası %75 kadar yüksek yükselebilir.Çoğu çift alınan spermin güvenliği konusunda ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıtan örneğin AIDS gibi,endişe duyuyor.Bunu bilmek önemli sperm bankaları inseminasyon yoluyla bulaşabilecek hastalıklar konusunda donorları tarama konusunda sıkı önlemler aliyor.

Donor inseminasyon kadın çifte bir hamilelik taşımayı ve çifte de beraber bir hamilelik tecrübe etmeyi sağlamasına rağmen doğan çocuk genetik olarak erkekden bağımsız oluyor.Burda önemli olan her 2 partnerin reproduktif fonksiyonlarını kaybetmiş olması ve donor inseminasyon yoluyla çocuk sahibi olmanın baskısından uzak olması ve bu konuda rahat olması gerekir.

Donor yumurta

Yumurtalık bozukluklardan dolayı İnfertil olan kadınlar belki IVF donor yumrtalarını kullanabilirler. Bazı IVF programları yumurta temini ile ilgileniyor,ya da infertil olan kadınların bir akrabaları ya da arkadaşlarından aliyor. İnfertil kadınlara hormon tedavisi veriliyor uterusunu hamileliğe hazırlamak için. Verici bayan  çok yumurtanın gelişmesi için ilaç kullanıyor. Vericiden yumurta aliniyor ve infertil kadının kocasının spermiyle birleştiriliyor döllenmenin oluşması için. Oluşan embryolar kadının uterusunda transfer ediliyor. Donor yumurtaları kullanan kadınlarda hamilelik oranı %50 ya da daha yüksek.

Yumurta alımı infertil bir kadına hamile olma şansı ve doğum sağliyor,ama çocuk onun genetiğini taşımıyor.Çiftler bunun etkilerini göz önünde bulundurmalı, özellikle donor bir akraba ya da arkadaşsa.
Bu tedavi seçeneği ülkemizde yasal değildir.

Taşıyıcı annelik (surrogacy)

Daha önce yapilmiş bir cerrahi işlem ya da kanser tedavisi sonrası kadının uterusu çıkartıldıysa ya da zarar gördüyse ama ovaryumu sağlam ise ,yumurta oluşturabilecek ama hamilileği taşiyamayacak. Surrogacy belki kadınlar için bir seçenek olabilir bu durumda.Bir çok surrogacy çeşiti var. Bir çeşidi IVFin bir variantını içeriyor;yumurtalar hamileliği taşiyamayacak kadından alınıyor,partnerinin spermiyle dölleniyor ve oluşan embryo başka bir kadının uterusuna yerleştirliyor,ona da gestasyonel taşıyıcı denir.Eğer ki işlem başarılı olursa taşıyıcı bebeği doğurur.Oluşan çocuk hamileliği taşıyamayan kadının ve partnerinin genetiğine sahip oluyor.

Bazen bir kadın, yumurta ya da hamilelik taşiyamayabilir.Böyle bir durumda geleneksel surrogacy yöntemi, surrogate infertil olan kadının partnerinin spermiyle birleştirilir. Surrogate hamileliği taşır,ve böyle bir durumda surrogate genetik olarak çocukla ilgili. İnfertil kadın ve partneri doğan çocuklarına uyum sağlamalıdır.Diğer tip surrogacy donorun yumrta ve donorun spermidir. Bu tip surrogacy ne yumurta ne de sperm üretemeyen çiftler içindir. Donor inseminasyon ve hamileliği taşiyacak bir surrogate gerekir böyle bir durumda. Ülkemizde surrogacy yasal değildir. 

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.