KARDIOVASKÜLER RİSK DEĞERLENDİRMESİ

Kardiovasküler hastalık gelişimindeki risk faktörleri, sigara, diabet, hipertansiyon, obesite ve lipid yüksekliğidir. %30’dan daha fazla kilolu olmak kişiyi kalp hastalığı açısından riske sokar. Diabeti olan kadınlar olmayanlara göre 2-3 kat daha fazla enfarktüs riski taşır.

Kan basıncı ölçümü

140/90 mm Hg üzerindeki kan basıncının kalp hastalığı ile ilişkisi vardır. Yaş ile yüksek tansiyon daha sık görülür. Ellibeş yaş üzerinde kadınların %50’si etkilenir. Yağ alınımını, alkol ve tuzu kısıtlama, düzenli egzersizlere başlama, kiloyu kontrol etme kan basıncını düzenler.

Lipid ölçümleri

S: Kolesterolüm yüksek çıkıyor kaç senedir. Bunu nasıl düşürebilirim?

C: Menapoz döneminde kolesterolün yüksek olması tedavi gerektiren durumlardan biridir. Yüksek tansiyon ve kolesterolün damarlara hasar verdiği kanıtlanmış, kontrol edildiğinde bu sorunların azaldığı gözlenmiştir. Dolayısıyla kolesterol düşürücü ilaç kullanmak, diyet ve egzersiz yardımcı olacaktır.

Kadınların içte birinden fazlasında kolesterol seviyeleri onları kalp hastalığı riskine sokar. Total kolesterol seviyesindeki %25 azalma kalp hastalığını %50 azaltır. Peri ve postmenapozal kadınlarda standart kan testleri, aç olmadan alınan total kolesteroldür. Total kolesterol yüksek ise veya düşük HDL, yüksek trigliserid ve düşük dansiteli lipoproteinden şüphe ediliyorsa total lipid taraması- yüksek dansiteli lipoprotein, düşük dansiteli lipoprotein ve trigliserid- bakılır. Total kolesterolun yüksek dansiteli lipoproteine oranı koroner arter hastalığı için iyi bir prediktiftir. Oran <3 iken risk %5.6 ve oran >9 iken 23.1dir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.