KEMİK ERİMESİNE YÖNELİK TEDAVİLER

50 yaş üzerindeki kadınların %20-25’inde bir veya daha fazla omurga kemiği kırığı görülür. 50 yaşındaki bir kadında yaşamboyu kırık riski önkol için %20.8, kalça için %22.9, omurga için %15.1’dir. Kırıkların yol açtığı sağlık sorunları kalp krizi, inme ve meme kanseri nedeniyle olan başvurulardan oldukça fazladır.

S: Kemik erimesini önleyici en iyi tedavi hangisidir. Kimlere bu tedavileri vermek gerekir?

C: Kemik erimesini önleyici en önemli konu çocukluk ve gençlik dönemlerinde kemik kütlesini iyi oluşturmaktır. Bu da diyette kalsiyum alarak olur. Menapoza giren kadınlarda risk faktörlerinin varlığına göre kemik yoğunluk bakılmalıdır. Kemik erimesi düzeyine göre takip veya tedavi önerilir. Kemik erimesinin bakıldığı yerler omurga ve kaval kemiği boynudur. Yoğunluk azalması nerdeyse oraya etki edecek ilaç kullanılmalıdır.

Bireyin mutlak kırık riski kimin ne zaman tedavi edilmesini belirleyen en önemli faktördür. Kişide geçmişte kırık yoksa ve kemik yoğunluğu yüksekse 3 yıl içinde kırık riski %1 iken aynı kişinin geçmişte kemik kırığı varsa risk %10.2 olmaktadır. Azalmış kemik yoğunluğu olan ve geçmişte kırığı olmayan bir kadında 3 yıl içinde kırık riski %7.4 iken kırık öyküsü olan kadında risk %25’e çıkmaktadır. Kişide kemik erimesine yönelik risk faktörlerinin sayısı da kırık riskini etkilemektedir. Dört ve daha fazla risk içerenlerde risk anlamlı artmaktadır. Risk faktörleri şunlardır:

· Kaval kemiği boynu kemik yoğunluğu

· Yaş

· Geçmişte hafif travma sonucu kırık öyküsü

· Düşük vücut kütle indeksi

· Sigara içme

· Herhangi bir zamanda steroid kullanımı

· Romatoid artirit

· Yüksek alkol alımı (> 8gr alkol /gün)

· Ailesel kalça kırığı öyküsü

50-65 yaş grubundaki kadınların risk faktörlerine göre rölatif kırık riskleri bazı durumlarda artmaktadır. Annede kırık varsa 1.27 kat, anneannede kırık varsa 3.70 kat, düzenli alkol kullanıyorsa 1.4 kat, sigara içiyorsa 1.5 kat, günde 11 adetten fazla sigara içiyorsa 3.0 kat, bekarsa 2.16 kat, üniversite ve üzeri eğitim varsa 1.26 kat artmaktadır. Hormon tedavisi kullananlarda, beş yıl kullanmışlarda, günlük orta zorlukta fiziksel aktivitede bulunanlarda ve haftada 1-6 bardak içki içenlerde risk azalmaktadır.

Günümüzde kemik erimesine yönelik tedavi yönetimi şöyledir:

  • Şiddetli kemik erimesi ve kırığı olan kadınlar tedavi edilmelidir.
  • Hafif kemik erimesi olan ve kırığı olan kadınlar tedavi edilmelidir.
  • Şiddetli kemik erimesi olan ve kırığı olmayan kadınlar tedavi edilmelidir.
  • Hafif kemik erimesi olan ve kırığı olmayan kadınlar 1-3 yıllık takibe alınmalıdır.

 

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.