KEMİK ERİMESİNİN TEŞHİSİ

Osteoporozun teşhisi dual enerji X ışını absorbtiyometresi (DXA) ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) ölçülmesi ile belirlenir. KMY’nin tarama amaçlı kullanılması maliyet açısından efektif olmamakla beraber yaş ve diğer risk faktörlerine dayanarak seçilmiş hastalarda uygulanması daha doğrudur. Kırık risk hesaplama araçlarından birisi olan FRAX FRAX algoritmaları 10 yıllık kalça kırığı ve majör osteoporotik kırık ( klinik omurga, önkol, kalça veya omuz kırığı) olasılığını verir. Kırığı olmayan ancak risk faktörü olan veya vücut kitle indeksi (VKİ) <19 kg/m2 olan tüm postmenapozal kadınlarda FRAX algoritması kullanılmalıdır. FRAX kullanılarak kırık riski hesaplanan kadınlar şu şekilde gruplanabilir: Düşük risk – Hasta 5 yıl veya klnik durumuna göre daha erken tekrar değerlendirilir. Orta risk- KMY ölçülmelidir ve kırık riski bireysel risk müdahale eşiğinin üztünde mi altında mı hesaplanmalıdır Yüksek risk- KMY bakılmaksızın hastaya tedavi başlanabilir. Ancak genç postmenopozal kadınlarda KMY bakılması doğru olabilir. Tedavi kararlarını verirken mevcut kırıkların uygun bir şekilde değerlendirilmesi ve osteoporozun sekonder sebeplerinin göz önünde bulundurulması gerekir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.