KEMOTERAPİ SONRASI HAMİLELİK

Çoğu kanser ilaçları testis ve yumurtalık fonksiyonları üzerine kalıcı etkilere sahiptir. Özellikle alkelliyeci ajanlar sperm üretilmemesine ve adet görememeye neden olabilir. Eğer ilaç tedavisi öncesi FSH hormonunda yükselme, adet düzensizlikleri varsa erken yumurtalık yetmezliği olasılığını düşünerek gebelik planlanmalıdır.

Kısa süreli yüksek dozda kemoterapi verildiğinde özellikle antimetabolitler, vinka alkaloidleri veya antitümör antibiyotikleri kullanıldığında üreme sistemine hasar daha azdır. Örneğin gestasyonel trofoblastik hastalık veya yumurtalığın germ hücreli tümörleri nedeniyle tedavi alan kadınlar; testis kanseri tedavisi alan erkekler ve akut lösemi tedavisi alan çocuklarda üreme kapasitesi tedavi sonrası geri gelmektedir.

Meme kanseri kadınlarda birinci sıradaki kanserdir. Üreme çağında olan kadınlarda tedaviye biran önce başlanmalıdır. Bunun için tüpbebek tedavisi iki üç hafta içinde tamamlanarak toplanan yumurtalar veya yumrtaların eşin spermi ile döllemnmesi sonrası gelişen embryolar dondurularak kadının tedavisi sonrası transfer edilmesi planlanarak saklanır. Lösemi veya lenfoma nedeniyle tedavi alacak kadınlarda yumurtalıkların korunması için aylık hormon baskılayıcı iğneler kullanılabilir. Bu kişilerden toplanan yumurtalar da dondurulup saklanabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.