KILLANMA TEDAVİSİNDE DOĞUM KONTROL HAPLARI

Mevcut oral kontraseptifler 20 ile 50 µg arasında değişen etinil estradiol ve farklı progesteronlar içermektedir. Tüm düşük doz oral kontraseptifler (20-35 µg arasında değişen etinil estradiol içerenler) sivilce ve kıllanma tedavisinde benzer etkinliğe sahiptirler. Estrojen doza bağlı SHBG artışına neden olsa da düşük ve yüksek doz haplar serbest testosteronu benzer derecede baskılamaktadır. Progestin komponentlerinin SHBG etkileri değişken olsa da genel klinik etkinliklerinde saptanabilecek bir fark bulunmamaktadır.

Günlük 20 µg etinil estradiol ve 150 µg norelgestromin salgılayan transdermal flaster ve günlük 15 µg etinil estradiol ve 120 µg etonogestrel salgılayan vaginal kontraseptif halka hirsutizm tedavisinde kullanılabilir. Flaster kullananlardaki ortalama serum etinil estradiol konsantrasyonu 35 µg etinil estradiol içeren oral kontraseptiften %60 daha yüksektir. SHBG artışı fazla olmasına rağmen androjen düzeylerindeki azalmada fark yoktur.

E-P kontraseptif kullanımına kontraendike durumlarda 3 ayda bir 150 mg IM veya 10-20 mg oral medroksiprogesteron asetat (MPA) kullanımı bir seçenek olabilir. LH süpresyonu ovaryen androjen yapımında belirgin azalma yapacak kadar etkilidir. Ayrıca testosteron klirensi MPA ile artmaktadır. Tedavi sırasında SHBG azalsa da androjen yapımındaki fazla düşüş serbest testosteron seviyesinin düşük olmasını sağlar

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.