KILLANMA

S: 27 yaşindayım ve bekarım. Tüylenme sorunum var. Doktora gittim
testosteron hormonun biraz yüksek çıktı. Adet düzensizliğim yok. Bana verdiği ilaçları bir yıl kullanmamı önerdi. Tüylenme azalacak mı?

C: Kıllanma şikayeti ile başvuran bayanların yapılan hormon testleri sonucunda normal dışı sonuçlar varsa buna yönelik tedavi verilir. Tahliller normal çıkan kadınlara kullanılacak değişik ilaçlar vardır. Bunlardan fayda beklemek için en az 6 ay kullanmak gerekir. Bir yılın sonunda yaklaşık %70 cevap alınabilir. Sadece ilaçlarla istenilen sonucun alınmadığı durumlarda epilasyon, lazer, gibi kozmetik uygulamalar tedaviye eklenmelidir. Kıllanmaya neden olabilecek yumurtalık ve böbrek üstü bezi hastalıkları araştırılmalıdır.

Hirsutizm androjene bağlı duyarlı bölgelerde görülen erkek tipi kıllanmadır. Hirsutizm üreme dönemdeki kadınların %5-8’ini etkileyen,ve önemli derecede duygusal rahatsızlık yaratan bir durumdur.Androjen fazlalığı, bir cilt bulgusu olduğu için bir hastalık değil bir semptomdur. Akdeniz ve Asya etnik kökenlilerde göreceli olarak daha sık görülür.

Hirsutizmin birçok nedeni olabilir ama olguların %95 ‘i kronik anovulasyon, oligomenore ile seyreden polikistik over sendromu ile ilişkilidir. Hirsutizm çeşitli ilaç kullanımlarının yan etkisi olarak görülebilir. İdiopatik hirsutizm , kıl folliküllerinin androjene aşırı duyarlılığını gösterebilir. Hirsutizmin daha ciddi bir durumu olan virilizm (klitoromegali,seste kalınlaşma,saç dökülmesi,erkek tipi vücut yapısı) nadir görülür ve sıklıkla böbreküstü bezlerinin hiperplazisi ve androjen salgılayan tümörlere bağlı oluşur. Nadir görülmekle birlikte tanı sırasında ekarte edilmesi önemlidir.

Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyesi belirlenir. Ayrıca yapılan ultrasonografik inceleme ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir. Muhtemel virilizan olay için değerlendirme (prolaktin, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S), FSH, tiroid taraması) gerekir. Dolaşımdaki testosteron genellikle normaldir veya az miktar yükselmiştir (<1.5 ng/ml).

Hiperandrojenizm ve hirsutizm tedavisinde ilk prensip androjen üretiminde veya metabolizmasında bozukluğa yol açan nedenin araştırılmasıdır.Olguların çoğunda hirsutizm benign nedenlerle oluşmuştur ve tedavisi mümkündür. Böbreküstü bezi kaynaklı androjen salınımın nedenleri iyi araştırılmalı ve böbreküstü bezi hiperplazisinde kortikosteroid tedavisi verilmelidir. Böbreküstü bezi selim ve malign tümörleri cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Hipofiz tümörü transsphenoidal yaklaşımla çıkarılmalıdır. Yumurtalık kaynaklı androjen salgılayan tümörlerin cerrahi olarak çıkarılması ile hirsutizm tedavisinde dramatik cevap alınmaktadır.

Hirsutizm medikal tedavisinde kıl büyüme siklusları nedeniyle yavaş sonuç alınır.Tedavide istenen başarıyı elde etmek için en az 6-9 devam etmek gerekir.Tedaviyi bıraktıktan sonra olguların yaklaşık %80’inde rekürrens olur.

Hirsutizm tedavisini üç grupta sınıflamak mümkündür.

1-Androjen üretimini azaltmak için kaynağa yönelik medikal tedavi

2-Hedef organda androjenik etkiyi bloke etmek amacıyla yapılan medikal tedavi.

3-Mekanik yöntemlerle kılların alınması
Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, traş v.b. gibi yöntemler ile geçici olarak tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden birisidir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklemesi uygun olur. Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Hormon tedavisi ile yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavi ile dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başladıktan ortalama altı ay sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlayıp tekrarlamadığı tespit edilir ve gerekirse ilaca daha uzun süre devam edilir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.