KILLANMAYA YÖNELİK TEDAVİ PRENSİPLERİ

Çoğu kadın birincil basamakta tedavi edilebilir. Hirsutizm şiddetli ise, kıl büyümesi yakın dönemde ve hızla ilerliyorsa, ilk veya ikincil tedavi seçenekleri 6-12 ay etkili olmadıysa, serum testosteron konsantrasyonu normalin üst sınırından 2 kat yüksekse, metabolik sendrom varsa uzmana başvurmak gerekir. Çoğu tedavi çalışmaları 6-12 ay süreli yapılmıştır; dolayısıyla tedavinin maksimum etkiye ne zaman ulaştığı bilinmemektedir.
Kıl sikluslar içinde büyür. Tek bir kıl folikülünün katagen, anagen ve telogen fazlarından geçmesi aylar alabilir. Tüm sistemik tedaviler testosteron tarafından stimule edilen anagen büyümeyi azaltmaktadır. Klinik olarak beklirgin bir yanıtın alınması için yeterli sayıda folikülün anagen’den geçmesi gerekir. Kısacası 4 ayda ilerleme yavaş ve iyileşme azdır. İstenmeyen kılların tatmin edici baskılanması gerçekleşince tedavinin ilk fazında elde edilen faydanın devamını sağlayacak en düşük etkin dozdaki ilacı vermek yönetim hedefidir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.