KISIRLIK ÇİFTLERİ NASIL ETKİLER

Kısırlık iki kişi içeren tıbbi bir sorundur ve sadece tek bir kişi bile tıbbi tedaviye ihtiyaç duysa her ikinizin de tedavide yeri vardır. Mümkünse birlikte tıbbi randevuları katılın. Doktor ofisinde yalnız oturmak çok korkutucu bir şeydir, yanınızda biri olduğunu bilmek sizi rahatlatır. Bazen tedavi alan kişi (genellikle kadın) kendisiyle alay edildiği dürtüsüyle kırgın ve kızgın hissedebilir. Öfkenizi eşinize değil de kadere karşı açığa çıkarın. Eğer tedavi edilmeyen partnerseniz, "özgür" olduğunuz gibi tuhaf bir suçluluk hissedebilirsiniz. Ayrıca, üzgün ve kısırlık sorunları için eşinizi suçluyor olabilirsiniz, ama üzgün olmakla ve gereksiz suçlamalar yapan olmak iki farklı şeydir. Bazı kocalar eşlerinin geçmek zorunda olduğu tüm prosedürler hakkında çok üzgün olduğunu için eşinin acılarını görmeye tahammül edemezler.

Erkekler ve kadınlar genellikle kısırlığa farklı yanıt verir. Genel olarak, erkeklerde kısırlık için endişe ederken, öz saygısı daha az önemlidir. Ayrıca, kısırlığın duygusal etkisiyle başa çıkmak onlar için daha zor olur, çünkü kaygılarını başkalarıyla pek paylaşmazlar. Öte yandan, kadınlar kısırlığı kendileri üzerinde önemli bir etiket olarak görürler.

İnfertil çiftler arasında kadın için sözel ve duygusal bir ortak olmak yaygındır. Bu genellikle, kadının daima kısırlık hakkında ve bebeğin nasıl olacağı hakkında konuşmasına neden olur. Kadın daima kısırlık hakkında konuşur ve kocasının onun acılarını anlamasını ister. Erkek destek olmaya çalışır, ama asla söylenecek doğru şeyi bulamaz bu yüzden daima konuyu kapatır ve konuşmak istemez, böylece gerilim daha da artar. Kısırlığın hayatınızdaki tek olay haline gelmesini engellemek ve bu gibi sorunlarla başa çıkmakta yardımcı olmak amacıyla, Merle Bombardieri tarafından önerilen "20 dakika kuralı" çok faydalı olur. Kısırlık hakkında konuşmak için her akşam bir süre gerekir. Her kişiye 20 dakika verin ve herkes sırayla 20 dakika kısırlık hakkında konuşsun. Konuşmayan kişi de dikkatlice konuşanı dinlemesi gerekir.

Bu teknik aşağıdaki sonuçlara ulaşmada yararlı olur:
• Kadın kısırlık hakkında daha az konuşur ve daha çok duygularını açıklar. • Erkek dinlemek için daha istekli olur çünkü konuşmanın bitiş saati bellidir.
• Kedın ilgili bir dinleyici ve destekleyiciye sahip olduğunu hisseder.
• Akşamın geri kalanı daha keyifli aktivitelere harcanabilir.
• Karı koca daha rahatlamış hisseder ve diğer duygularını daha çok hisseder.
• Böylece kadın infertilite hakkında daha az konuşma ihtiyacı hissetmeye başlayacak.


İlişki içinde iletişim, infertilite ve tedavisi ile baş çıkmada büyük etkisi vardır. Bazen acı verici duyguları birbirinize zarar vermemek için saklarsınız. Bu özellikle zor, öfke, suçlama, ve suçluluk gibi duygulardır ve bunları açığa çıkarmamak ilişkinize daha çok zarar veriri.Herkes kısırlık tedavileri ve seçimler hakkında farklı hissetme hakkına sahiptir. Çift olunmasına rağmen siz ayrı bireylersiniz. Bireysel tepkiler, kişilikle , kişinin olaylarla başa çıkma becerisiyle ve eşiyle ilişkisine göre şekillennir.. Eşiniz, umutsuz ve umutsuz hissederken, siz umutlu ve iyimser hissedebilirsiniz ve kendinizi duygusal bir tahterevallide dengeleyici görevin içinde bulabilirsiniz

Kısırlık evlilik hakkında büyük bir stres kaynağı olduğunu kabul edin. Aslında, bazı evliliklerin kısırlık nedeniyle bozulması nadir değildir. Ancak, eğer ikiniz bu krizle başa çıkacak kadar olgunsanız , kısırlık ile başa çıkmak siz ve eşinizin daha da yakınlaşmanızı ve duygularınızı birbirinize daha kolay aktarmanızı sağlayacaktır . Böylece evliliğiniz daha güçlü ve sağlam olacaktır çünkü zor zamanlarda siz evliliğinizi ayakta tuttunuz.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.