KISIRLIK NEDEN STRESLİDİR

Kısırlık tanısı konulduğunda çoğu çift kendisini mutsuz hisseder ve kendi beden kontrollerini ve yaşam planlarını devam ettirmekten vazgeçerler. Kısırlık major bir krizdir, çünkü aile olma hedefinin en önemli parçası sarsılmış olur. Çoğu çift eğer daha çok üstüne düşerlerse bu işi halledeclerini düşünürler, diğer bir çok işte olan mantık gibi. Ama bu iş böyle değildir.

Önemli ölçüde finansal stres de vardır ve özellikle fakir hastalar için akutturdur. Kısırlık tedavisi pahalıdır ve büyük bir engelli yarıştır. Çoğu hasta bunu karşılayamadığı için tedaviyi bırakır ve bırakmaya karar vermek çok zor olabilir, özellikle bu tedaviyi aldığında hamile kalacağını bilen hastalar için.

Sizin kişisel ilişkileriniz üzerinde stresin oluşturduğu etkiyi unutmayın. Stresli olmak evlilikle ilgili strese eklenebilir ve aynı zamanda seksüel mahremiyeti de bozar, ki hiç o zamana kadar yaşanmamış kötü bir deneyime de neden olur. Sizi arkadaşlarınıza karşı da yabancılaştırır. Hatta eğer siz her zaman irrite, gergin ve kızgınsanız, doktorunuzla iletişiminizi de olumsuz etkiler. Sizin zor hasat diye ün kazanmanıza neden olabilir ve bu sizin iyi bir tıbbi destek almanızı etkileyebilir.

Özellikle stresli olan durumlar vardır:

• Evde sekse zaman ayırmak

• Mens olamyı beklemek. Bu şüpheli durum her ayı öldürebilir ve hatta herhangi bir nedenle mens olmanın gecikmesi durumu daha kötüleştirir.

• Aile bireyleri ve arkadaşların sorularına cevap vermek zorunda kalmak. Bu soruların çoğu da duyarsız ve inciticidir.

• İş stresiyle birlikte kısırlık tedavisinde tutar mı hesabı yapmak zorunda kalmak

• Doktora başvurma kararı vermek

• Hangi tedaviyi seçeceğine karar vermek

• Sonuçları beklemek – sperm sayısı normal mi ? fertilize olabilecek yumurta var mı ?

Günlük enjeksiyonların ve kan testlerinin külfeti, düşük başarı oranının farkındalığı, sonuçları beklemek ve finansal baskılar sadece bu sıntıları artırmaya yarar. Sıklıkla, IVF senelerce başka yolları deneyip sonuç alınamadıktan sonraki son seçenek görülür ve bu son çare olarak görülür.

Bu konuda çalışmaların az olmasına karşın, stresle başaçıkabilen hastaların hamile kalma ihtimalleri daha yüksek olduğu öne sürülür. Garip bir şekilde, ikinci sefer alınan IVF tedavisinde hastaların daha relaks ve kontrol altında olduklarını fark ettik, bu sayede daha az stres altında olurlar.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.