KISIRLIK PROBLEMİNİZİN OLDUĞUNUN FARKINA VARMA

Kısırlık tanısıyla karşılaşan arkadaşlarınız olmasına rağmen ve bunun yaygın bir sorun olduğunu bilmenize rağmen, bu haber hemen her zaman beklenmedik bir şeydir. Kısırlıkla alakalı konuları incelediğinizde, kendinizi hoş olmayan duyguları yaşarken bulursunuz. Bunlardan yaygın olarak görülenlerden bazıları:

Şok: Çoğu vakada, kısırlık tanısı bir yıllık başarısız olan seksüel aktivite olmadan konulamaz. Bu nedenle, kesin sonuç ortaya çıkmadan önce şüphe edebilirsiniz. Çoğu çift için, kısırlık kabullenebilmesi çok zor bir olaydır. Çoğu çift başlangıçta bu durum karşısında şok olur ve kabul edilemez görür. Bir gün çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, hayatlarının bu noktada tıkandığını hissederler. bu durumu fark edip çözüm yolu ürettikleri zaman bu duygular genelde kısa süre alır ve duygusal olarak yıpratıcı olmaz.

İnkar: duygusal sürecin bir diğer parçası da sıklıkla inkardır. Siz ve partneriniz kendinizi ‘Bu bizi mutlu edemez.’ derken bulursunuz ve kısırlıkla başa çıkma yerine bu problemi yok saymayı tercih edersiniz. Aslında, bu dönem size daha önemli ve daha zor bir çözülmesi gereken durum sunar. Eğer inkar uzun zaman alırsa sağlıksız bir iş olur ve sizi gerçeklerle yüzleşmekten uzaklaştırır.

Fantazi: bazı kadınlar için, inkar aynı zamanda fantezi kurmaya da neden olur ve çocukla olan hayatı hayal etmeye başlarlar. Eğer hamile kalırlarsa problemlerinin o zaman çözüleceğine inanırlar. Gerçeklerle olan bağlantıyı yitirirler ve her zaman tedaviye başladıklarında güzel sonucu beklerler. Olmayınca da bu durumla başa çıkmakta daha da fazla zorlanırlar.

Suçluluk: Suçluluk duygusu talisiz fakat ksırlığın sıklıkla karşılaşılan oluşturduğu bir durumdur. Neden kısır olduğunu ortaya koymaya çalışırken geçmişteki davranışlarının bu probleme neden olabileceği konusunda endişelenebilirsin.bazı kişiler eski seksüel aktiviteleri ve elektif abortuslarından dolayı kendilerinin cezalandırıldıklarını hissedebilirler. Sıklıkla infertil olan partner fertil olan eşini çocuk sahibi olma ihtimalinden mahrum bıraktığını düşünebilirler. Çocuk sahibi olamamak size ailenizin hayallerini boşa çıkarmış gibi hissettirebilir çünkü onların sizden beklentilerini tam olarak yerine getirmiş değilsinizdir – özellikle siz veya partneriniz ailede tek çocuksa.

Pazarlık yapma: sık karşılaşılan bir durumdur – özellikle Allah’a inanıyorsanız. Para, kefaret adarsınız ve Allah hamile kalmanızı sağlarsa hayatınızın bundan sonra daha iyi olacağına adarsınız. Çoğu kısır kadın yatırları sonu gelmez bir şekilde ziyaret edip adaklar adar ve dua eder.

Hüzün ve depresyon: kısırlıkla ilgili olan başarısızlıkların depresyona yol açması yaygın bir durumdur. Bebek kaybetmeye ek olarak, hayallerin ve çocuk sahibi olabilme ihtimalinin azalması da depresyona neden olur. Siz ve partneriniz bu başarısızlıkla başa çıkmakta daha da zorlanabilirsiniz çünkü arkadaşlarınız ve aileniz sizi kısırlıkla ilgili sıklıkla küçümsüyorlardır – ve siz konuşacak kimse bulamazsınız. Sizin tam olarak çocuk sahibi olup olamayacağınızı veya nedenin tam olarak ne olduğunuhiç bir zaman bilememeniz infertilitenin doğal yapısında vardır.

Umutsuzluk: Umutsuzluk depresyonla alakalıdır ve genellikle kısırlık ve tedavisinin yol açtığı duygusal iniş çıkışların sonucu olarak görülür. Çoğunda da olduğu gibi, tedaviyi aldığınız zaman ve başarılı sonuç alınacak gibi duruyorsa tedavi dönemindeyken umutlanırsınız. Ama eğer tedavi başarısız kalırsa, umutsuzluk ortaya çıkar ve hiçbir zaman hamile kalamayacakmış gibi hissetmeye başlarsınız. Birkaç başarısız sikluslardan sonra, pozitif tutumunuzu devam ettirmekte zorlanabilirsiniz. Belki bu benim için daha iyidir diye düşüneceksiniz ama aslında öyle değildir. Hepsinden sonra, her zaman tedaviye başladığınızda (özellikle daha önce hiç denemediğiniz yeni bir teknik varsa veya yeni bir doktor), bu sefer olumlu sonuçlanacak diye ümit edeceksiniz. Umuda sahip olmasaydınız da zaten herhangi bir tedaviye de başlayamazdınız.

Kontrol kaybı: Siz ve partneriniz muhtemelen yaşamınızı planlamışsınızdır bu yüzden en çok istediğiniz zamanda da aile olma planı da yapmışsınızdır. Çoğumuz düşünürüz ki eğer yeteri kadar çalışırsak her şeyi yapabiliriz ve çocuk sahibi olamamak genelde karşılaşılan ilk başarısızlık deneyimi oluryıllarca doğum kontrol sistemini kullanmış olabilirsiniz ve çocuk sahibi olmadan önce kariyerinizi tamamlamayı beklemiş olabilirsiniz. Kısır olduğunuzun fark edilmesi yaşamınızı kontrol etme duygusunu uzklaştırır. Tedavi sırasında, yaşamınızla ilgili diğer konuları rafa kaldırdığınızı görürsünüz. Yeni ev sahibi olma, eğitiminize devam etme, işinizi değiştirme veya yeni bir ilişki kurmayı içerebilir. Her tedavi siklusu duygusal iniş çıkışlara yol açar. Başarma umudu ve kaybetmenin hüsranı.

Kızgınlık: Kızgınlık stresle başa çıkmaya çalışırken ve bir çok başarısızlık sonrasında kontrol kaybedilince ortaya çıkar. Sıklıkla bu kızgınlık direk doktora karşı olur ve bu da neden infertil hastaların sık doktor değiştirdiklerini açıklayan nedenlerden biridir.

İzolasyon: Yalnız hissetmek infertil çiftlerin sık karşılaştıkları bir duygudur ve bununla başa çıkmak zordur. Çoğu insan bunun farkına varamaz. Duygusuzca verilen taktikler - mesela ‘rahat ol ve hamile kalacaksın’ veya ‘ evlat edindikten sonra çocuk sahibi olacaksın’ – yarar sağlamaz ve hatta acı verir. Eğer aileniz ve arkadaşlarınız empati kurup sizi anlamakta zorlanıyorlarsa bu var olan ilişkilerinizi değiştirmek uygun değildir. Onlara tavsiyelerine değil de desteklerine ihtiyacınız olduğunuzu anlatın.

Kısırlığın oluşturduğu stres çoğunlukla kaçınılmaz olmasına rağmen, bu acıyı azaltabileceğiniz bir çok basamak vardır. Her şeyden önce, her ikinizin de farklı duygular hissettiği ve stres karşısında farklı reaksiyonlar vereceğini fark etmeniz gerekir. Eğer partnerinizden kesin bir tavır beklerseniz, yeni bir stres daha oluşturmuş olursunuz. Bununla beraber, sizin kısırlık ve onun tedavisi hakkında bilgilendirilmeniz gerekir. Kontrol edebileceğiniz konular üzerine (mesela sigarayı bırakmak) kontrol edemeyeceklerinizden (mesela yaşınız) daha fazla odaklanmalısınız. Tedavi yolunu ve duygusal aşamaları incelerken sizi zorlayacak olan aşamaları tanımlamanız gerekir. Sonrasında, bir çift olarak bunları daha kolay hale getirecek planlamanızı yapın. Ksırlık ve tedavisi hakkında olan duygularınızı paylaşın. Partnerinizden olan beklentilerinizi gerçekçi bir dille ifade edein ve partnerinizin yapabileceği farklı davranışları kabul edin.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.