KISIRLIKLA İLGİLİ DUYGUSAL BİR ÇELİŞKİ YAŞARKEN DUYGULARINIZI PAYLAŞMAK

Kısırlıkla ilgili duygusal bir çelişki yaşarken duygularınızı paylaşmak gereklidir. Böyle zamanlarda, değerli arkadaşlık ilişkilerinizin olması özellikle önemlidir, fakat arkadaşlarınız ve aileniz kısırlığın ne demek olduğunu anlayamayabilirler ve bazen duygusuzca tavsiyelerde bulunabilirler. Bunun sonucu olarak da, izole olmuşluk duygusu artabilir ve bu yalnızlık hissi ve depresyona neden olabilir.

Çoğu insanın infertiliteyi anlamamaları doğru olmasına karşın, siz onlara söylemeden de sizin nasıl bir durum içinde olduğunuzu anlamalarının da zor olduğunu hatırlamak gerekir. Eğer arkadaşlarınız sizi olumsuz etkileyecek şeyler söylerlerse onları kendinizden uzaklaştırmaya çalışmayın. Sizin kendinizi nasıl hissettiğinizi ve onların size nasıl yardımcı olabileceklerini onlara izah etmeye çalışın.

Herkesin sizin neye ihtiyacınız olduğunu ve ne düşündüğünüzü anlamasını beklemeyi bırakın.

Kendinizi güçlü göstermeyi bırakın. Arkadaşlarınız ve aileniz sizin stres altında olmadığınızı ve duygusal desteğe ihtiyacınız olmadığınızı düşünebilirler.

Hissettiklerinizi tarif etmeye çalışın ve bunları paylaşın. Düşüncelerinizi bir kağıda dökmek size yardımcı olabilir.

Kısırlıkla olan bilgileri ailenizin ve arkadaşlarınızın da okumasını sağlayın.

Kendinize, eşinize ve arkadaşlarınıza karşı olan öfkenizin farkında olun.

Kendinizden beklentilerinizi inceleyin ve infertilitenin sizi umutsuz ve kontrol dışı bırakabileceğini anlamaya çalışın.

Etrafınızda olan yakınlarınızdan neler beklediğinizi inceleyin. Eğer her zaman sizin için hazır olmalarını beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.