KISIRLIKTA KENDİ KENDİNE YARDIM İÇİN İPUÇLARI

Tıbbi tedavi düşünmeden önce kendi kendinize de yapabiliceğiniz birşeyler olabileceğini unutmayın.

Kilo ,diyetiniz ve egzersiz

Uygun diyet ve egzersiz kadınlar ve uygun üreme fonksiyonu için önemlidir. Özellikle gebe kalma konusunda sıkıntı yaşayan aşırı kilolu ve çok zayıf insanlar için. Kadınlardaki östrojenin çoğunun yumurtalıklarda üretilmesine rağmen, %30’u yağ hücrelerinden üretilmektedir. Hormonal dengenin gebe kalmak için gerekli olduğundan , kilonun aşırı fazla veya az olmasının gebelik ihtimalini etkilemesi şaşırtıcı olmamalı. Vücut yağ oranının %10-15 fazla olması kısırlık yapması ve aşırı östrojenin yumurtlamayı durdurması gibi, yağ oranını %10-15 az olan insanların, düşük kalorili ve kısıtlı beslenen insanların örneğin anoreksiya nervoza ve bulumiyalı olanların da adet periyotları düzensizdir. Kadın atletler, maraton koşucuları ,dansçılar ve aşırı egzersiz yapanların da siklusları bozulmuş ve onların da çoğalma yeteneği bozulabilir.

Sigarayı bırakın

Sigara içmenin erkeklerde sperm sayısının azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu ve kadınlarda ise gebe kalma süresinin uzamasına sebeb olduğu bildirildi.

Alkol içmeyi bırakın

Alkol almanın da erkeklerde sperm sayısının azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu.

İlaçlarınızı gözden geçirin

Bir sürü ilaç; içlerinde peptik ülser ve hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere erkek sperm sayısını azaltabilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız, ilacınızın üreme fonksiyonunuzu bozup bozmayacağını doktorunuza danışın. Gebeliğin erken döneminde alınan birçok ilaç bebeği etkileyebilir. Doktora gittiğinizde, doktorunuz ilaç reçetenizi yazarken hamile kalmak istediğinizi belirtmeniz çok önemli.

Uyuşturucu madde kullanmayı bırakın

Maruhana ve kas yapıcı olarak kullanılan steroidler sperm sayısını azaltıyor. Eğer uyuşturucu madde kullandıysanız bunu doktorunuzla konuşun. Bir çift sağlıklı bebek sahibi olmak istiyorsa partnerlerin yasadışı uyuştucuları kullanmayı bırakmaları gerekir.

Kafein (örneğin; kahve,çay) alımınızı kısıtlayın

Vitamin desteğine başlayın

Birleşme sıklığı

En kolay kural şudur, ne kadar sex yapmayı seviyorsanız sevdiğinizden daha fazla sex yapın ve gebe kalma şansınızı arttırın. Bu yüzden sadece haftasonları sex yapan insanların yumurtlama öncesi sex yapma şansı her gün sex yapan insanların bir bölü üçü kadardır. Bu da gebe kalmak için onlardan 3 kat daha fazla zaman harcayıcakları anlamına gelir. Çoğu çift fazla seks yapmalarının gerekmesinin kendilerini strese soktuğundan şikayet eder. İşte burda sex yapma sayınızı arttırmanız için birkaç küçük tavsiye;

1- Seksi daha eğlenceli hala getirmek için ex oyuncakları kullanın, vibratörler, masaj aletleri gibi.

2- Kayganlaştırıcı kullanmak seksi daha heyacanlı hale getircektir.

3- Sex oyunları oynamak iyi gelecektir.

4- Yorucu bir günden sonra akşam seks yapmak için çok yorgun oluyorsanız, neden sabah ilk iş seks yapmıyorsunuz? Bu güne başlamak için mükemmel bir yol, ayrıca bunu duşta hızlı bir seksle de yapabilirsiniz.

Bütün hastalarıma yatak odalarında seks yapmanın bana gelmekten çok daa zevkli olduğunu söylüyorum. (böylece bütün paranızı kendi aşkınız için kullanabilirsiniz.)

Birleşmenin süresi

Hayvanların aksine, kim ne zaman gebelik olacağını bilebilir. Çoğu çiftin yumurtlamanın ne zaman olacağı hakkında bir fikri yoktur. Her ay kadının gebe kalabileceği zaman aralığına fertil faz denir ve bu yumurtlama olmadan önceki 4-5 gündür. Fertil fazda birleşmenin zamanı önemlidir ve hesaplaması çok kolaydır. Öğrenmek için fertilite hesaplama makinesiyle kolayca hesaplayabilirsiniz. Çoğu çift doğru zamanda sex yapma konusunda çok endişelidir. Hatta yumurlama zamanından önceki bir hafta hiç seks yapmayıp beklerler ve bu konuda esas suçlu çoğu zaman doktordur. Bu aşırı dikkat zarar verici olabilir ve tavsiye edilmez. Sperm vajinaya gittiği sürece ne zaman gittiğinin bi önemi yok ve eğer istiyorsanız her gün seks yapabilirsiniz.

Birleşmenin pozisyonu ve teknikleri

Domuzlar spermi koruma konusunda çok etkililer. Domuz penisini doğruca rahim azına getirerek bütün spermi doğruca rahim içine hiç dışarıya çıkmayacak şekilde bırakır. İnsanların böyle iyi düzenlenmiş bir mekanizması yok ve belki de bunun çok gerekli bir mekanizma olmamasındandır. Spermin birleşmeden sonra rahim dışına sızması tamamen normal bir şey. Birçok kadın bu sızma konusunda endişelenir ve bunu düzgün seks yapmayıp vajinalarının spermi kabul etmemesine bağlarlar, ama aslında bu iyi birşeydir. Bu spermin vajinada güzel bir şekilde depolandığını gösterir. Tabikide içeride depolanan spermi göremezsiniz sadece dışarıya çıkan spermi görürsünüz. Çoğu doktor erkeğin üstte olduğu pozisyonu veya kadının sexten sonra 5 dakka yatmasını tavsiye eder. Kayganlaştırma için kullanılan petroleum jelly ve vajinal krem gibi kayganlaştırıcılar sperm kalitesini etkilerler. Bu yüzden gebe kalmadan önce böyle ürünlerden kaçının.

Ya bitkisel ilaçlar

Fertiliteyi geliştirdiği söylenen bitkisel ilaçları satan bir çok internet sitesi var. Çoğu zaman bu bitkisel ilaçlar zaman kaybı oluyor ve doğru tedaviyi almanızı geciktiriyor.

Fertilite ve kariyeri dengelemek

Kariyer yapan kadınlar kendilerinin biyolojik olarak çocuk istemleri ve kariyer yapma arzuları arasında zor bir zaman geçirirler. Ne yazık ki hintli insanlar aile yapısına hala önem vermiyorlar ve çoğu patronların gözü bebek sahibi olmak isteyen kadınların üzerindedir ve eğer bebek sahibi olurlarsa işlerine önem veremeyeceklerini düşünürler. Kısırlık terimiyle karşı karşıya gelmek profosyoneller için çoğu zaman daha zor bir süreçtir. Çünkü be genellikle onların bu terimle ilk defa karşılaşmasıdır.

Bebek sahibi olmak için doğru zaman ne?

Bu soru için kolay bir cevap olmamasına karşın kadınların üreme yeteneğinin en iyi olduğu dönem 20 ve 30’lu yaşlar arasındadır. 30 yaşından sonra üreme yeteneği azalmaya başlar ve 35’ ten sonra ise keskin bir şekilde azalmaya devam eder . 38 yaşından sonra ise çöker. Biyolojik bir bakış açısından, kadınların yapısı 20 ve 35 yaşları arasında üremek için elverişlidir. Bununla beraber çocuk sahibi olmanın doğru zamanının belirlenmesi kişisel ve özel birşeydir. Kısırlık üzerine yapılan sayısız magazin dergileri çiftler üstünde bir an önce çocuk sahibi olmak için toplum baskısı oluşturur. Biz şu sıralar kısır olmayan 30 yaşlarında kısır olmaktan korkan veçocuk saibi olma konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünen bir çok çift görüyoruz.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.