KOGNİTİF YAŞLANMA

Gözlemsel kanıt 40-60 yaşlarındaki kadınlar için doğal menapozun hafıza veya kognitif fonksiyonlar üzerinde etkisinin olmadığını gösteriyor. Ancak menapozal geçiş sırasında bazı kadınlar genelde küçük olan geçici problemler yaşıyorlar.
40 – 60 yaşlarındaki kadınlarda kısa süreli klinik çalışmalardan elde edilen limitli kanıt doğal menapoz sonrası önemli kognitif etkinin olmadığı gösterilmiştir.
Kognitif bozukluğu olmayan daha yaşlı kadınlar için yapılan klinik çalışma sonucu olarak geç menapoz döneminde başlanan HRT'nin kognitif beceriler üzerinde önemli etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Cerrahi ile menapoza giren kadınlarda küçük klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre östrojen tedavisinin ooferektomi zamanında başlandığında kısa dönem kognitif yararının olabileceği sonucuna varılmıştır.
Menapoza geçiş veya erken postmenapoz sırasında HRT başlanmasının uzun dönem kognitif sonuçları bilinmiyor. Bu alanda acil daha ileri araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.