KONTROLU TEKRAR KAZANMAK

Yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Her şeyden önce, kendi infertil durumunuzla ilgili bilgi edinmek için zaman ayırın. Bunun için, doktorunuzun size yaptığı testleri ve size uyguladığı tedaviyi anlamaya çalışın. İnfertilitetedavisi hakkında okuyun ve kendi fikirlerinizi ve önerilerinizi kendi doktorunuzla tartışın. Doktorunuz sizin duygusal yaşadığınız sorunlarda ve teknik konularda algılamakta zorlandığınız olaylarda yardımcı olabilir.

Karşılaşabileceğiniz sonuçlara karşı önceden kendinizi hazırlayın. Her tedavi siklusunda, en iyi sonuç için umutlanıp aynı zamanda en kötü sonuç için de kendinizi hazırlayın. Çoğu çift başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalini düşünmeyi istemez ve planlarını tek siklus tedaviyle sonuç almaya göre yaparlar. Bu gerçek değildir ve siz sadece kendinizi kandırırsınız böyle düşünürseniz. Gerçekçi olmak sizin her türlü sonuçla başa çıkmanızı sağlar. Genelde sonuç alabilmek için 4-6 siklus gerekir ve bunu bilerek hareket etmek de size başarılı sonuç almak için şans verir.

Tedavi sırasında, kendi sınırlarını ayarlamak gerekir. Bazen, tedavi asla bitmez. Bazı hastalar kendilerine büyük acılar vermesine rağmen tedaviden asla vazgeçmezler. Tedaviyi ne zaman durdurulacağı ve hangi tedavilerin alınacağı önceden belirlemelisiniz. Bu sadece sizin vereceğiniz bir karardır ve istediğiniz her türlü tedaviyi almalısınız ki sonradan pişmanlık duymayın. Medikal tedavi çok stresli hale gelirse, bir mola düşünün. Gerektiğinde, aile ve arkadaşlarınıza bunun sizin kararınız olduğunu ve en iyisini kendiniz bileceğini hatırlatmalarını isteyiniz.

Kendiniz için yaptığınız küçük şeyler, sizin kısırlıkla mücadelenizde büyük bir fark yaratabilir. Yaptığınız güzel şeyleri ve hayattaki olumlu şeyleri yazın ve sık sık okuyun. Özel bir gece planlayın ve eşinizle duygu ve düşünceleri paylaşın. Siz ve eşiniz, kısırlık yaşayan insanlarla karşılamak için bir destek grubuna katılabilirsiniz. Kısırlık hakkında daha bilinçli olarak aile ve arkadaşlarınıza kısırlık hakkında bilgiler vererek onlardan size destek olmalarını rica ediniz.

Birçok hasta, tedavi sırasında dini desteği çok yararlı bulur ve Allah'a derin bir inanç ve saygı inanç hayatında kısılıkla mücadelede son derece yardımcı olabilir. Bazlları da kendi kendilerine yardım için meditasyon kullanır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.