KÜRETAJ

S: Birden fazla küretaj olmanın ileride gebe kalamamaya etkisi olur mu?

C: Küretaj işlemi ameliyathane koşullarında steril şartlarda ve uzman jinekolog tarafından dikkatle yapılırsa ilerisi için sorun olma ihtimali düşüktür. İşlem sonrası görülebilecek sorunlar erken dönemde kanama ve enfeksiyon, geç dönemde ise rahim içi yapışıklıklardır. İşlem sonrası bir hafta kadar az miktarda kanama olabilir. Sonraki ilk adet bir ay içinde görülür. İşlem sonrası ay gebe kalma riski olduğu için başka bir doğum kontrol yöntemi önerilmelidir.

Eğer bütün bunlar için geç kalındıysa ve çocuk istenmiyorsa, son olarak kürtaj düşünülmelidir. Kürtajda en sık rastlanan komplikasyonlar, lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve bayılma hissidir. Bu, geçici bir durumdur. Yaklaşık yüzde 1 oranında görülür. İşlemden hemen sonra en sık görülen komplikasyon bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık yüzde oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur. Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700'de 1). Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. Gebelik çok erken ise (<5.5 hafta), tahliye başarısız olabilir. Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı, erken bir gebeliği tahliye etme girişiminde bulunmak yerine belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmeyi önerir.
Özellikle gebelik büyükse, işlem esnasında aşırı kanama olabilir. Yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde oluşan kanamalar, hayati tehlike yaratmaz.
Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle işlemden 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması durumunda, bu komplikasyon da ender olarak gözlenir.
İçeride "parça kalması" durumunda ise genellikle ilk iki haftada regl esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.