LAPAROSKOPİ (GÖBEKTEN KAMERA İLE YAPILAN AMELİYAT)

Üreme organlarının detaylı olarak incelenebilmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Laparoskopik inceleme çocuğu olmayan çiftlerin değerlendirilmesinde en önemli basamaklardan biridir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem sonrası hasta aynı gün içinde taburcu edilebilir.
Laparoskopi ile endometriozis (karın içine kanama yapan bir hastalık), rahim tümörleri, yumurtalık kistleri, dış gebelik ve yapışıklıklar gibi birçok kadın hastalığı teşhis edilebilir. Göbeğin hemen altından karın içine yönlendirilen teleskop benzeri optik bir cihaz ile karın içindeki organlar birkaç kez büyütülmüş olarak izlenir. Rahim, tüpleri (yumurtalık kanallarını), yumurtalıklar ve karın zarları ayrıntılı olarak incelenir.
Laparoskopi karın içindeki üreme organlarının değerlendirilmesi yanında hastalıkların giderilmesi için de kullanılabilir. Laparoskopi sırasında üreme organlarında bir anormallik saptanırsa operatif girişim yapılabilir. Her türlü kadın hastalıkları ameliyatları kapalı sistem yapılabilir.

Göbekaltından girilerek ince fiberoptik bir teleskop ile tüm karın içi organlar görüntülenir. Bikini hattının biraz üstünden sağ ve sol yanlardan iki veya üç küçük delik açılarak buradan karın boşluğuna sokulan aletler ile organlara ulaşılarak gerekli işlemler yapılır.

  • Kanallarda tespit edilen yapışıklık ve tıkanıklıklar giderilir.
  • Rahim, yumurtalıklar, yumurtalık kanalları, bağırsaklar ve karın zarları arasındaki yapışıklıklar giderilebilir.
  • Karın içine kanamalar yapan endometriozis odakları çıkartılabilir.
  • Yumurtalık kistleri ve myomlar da alınabilir.
  • Bu cerrahi işlemler sırasında lazer, elektrokoter ve dikişler kullanılır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.