LAPAROSKOPİK CERRAHİ İÇİN GEREKENLER

Ameliyat için yüksek çözünürlükte kamera ve buna bağlı 2-3 HD monitor, soğuk ışık kaynağı ve bunun güç kaynağı, monitor sistemleri, karıniçini şişirmede kullanılan özel insuflasyon ekipmanlar, cerrahide kullanılan elektrik ve diğer enerji modalitelerinin jeneratörleri operasyon odasında bulunması gereken cihazlardır. Bunların haricinde operasyonu yapmada kullanılacak el aletlerinin çalışır ve yedeklerinin olması şart. Tabi en önemlisi eğitimli cerrahın ve ameliyat ekibinin bulunması. Laparoskopik cerrahın beceri seviyesi Avusturalya Yeni Zellanda Kadın Doğum Cemiyeti tarafından 6 seviye olarak belirlenmiştir. Dış gebelik operasyonları, yumurtalık kistleri operasyonları 3.seviye beceri olarak, evre 3 endometriozis cerrahisi (çikolata kisti operasyonları) 4. seviye beceri olarak, total laparoskopik histerektomi ve myomektomi 5.seviye beceri olarak bildirilmiştir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.