LAPAROSKOPİK CERRAHİ NE SIKLIKLA TERCİH EDİLİR

Laparoskopik cerrahinin uygulanabilmesi için en önemli koşul eğitimli cerrahın ve ameliyat ekibinin bulunmasıdır. Laparoskopik cerrahın beceri seviyesi Avusturalya Yeni Zellanda Kadın Doğum Cemiyeti tarafından 6 seviye olarak belirlenmiştir.

Seviye 1, tanısal yapılan işlemleri içermektedir. 

Seviye 2’de tüp ligasyonu (kısırlaştırma operasyonu), yumurtalık kist aspirasyonu, erken evre endometriozis cerrahisini kapsar. 

Dış gebelik operasyonları, yumurtalık kistlerinin çıkartılması veya yumurtalığın komple çıkarılması 3.seviye beceri olarak belirlenmiştir.

Evre 3 endometriozis cerrahisi (çikolata kisti operasyonları) 4. seviye beceri olarak, total laparoskopik histerektomi (rahim alınması) ve myomektomi (myomların çıkartılması) 5.seviye beceri olarak bildirilmiştir. 

6.seviye beceri , evre 4 endometriozis cerrahisi, pelvik taban onarımını ve kanser operasyonlarını içermektedir.

İleri düzey (seviye 5 ve 6) laparoskopik cerrahiye başlayabilmek için seviye 3 ve 4 operasyonlardan 50 üzerinde vaka yapmış olmak önerilmektedir. İleri seviye laparoskopik cerrahi yetkinlik için laparoskopik düğüm bağlayabilmek (intra ve ekstra-korporeal düğüm bağlama) olmazsa olmaz kuraldır

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.