LAPAROSKOPİK CERRAHİ NEDİR

Laparoskopik cerrahi, Kadın Hastalıkları ameliyatlarında karından yapılan operasyonların karın açılmadan karın içinin 3-5 lt CO2 gazı ile şişirilerek , 4 veya 5 delik aracılığıyla karın boşluğuna yerleştirilen kamera ve cerrahi aletler ile operasyonların yapılmasıdır. Göbek deliği hizasındaki deliğe yerleştirilen kamera aracılığı ile karın içi görüntü ekranlara yansıtılır. Operatör ve 2 asistan ile ameliyatlar ekrandan takip edilerek gerçekleştirilir.

Açık ameliyata göre avantajları, ameliyat sonrası iyileşmenin açık ameliyatlara göre daha erken olması, kameranın büyütme gücü sayesinde doku planlarının daha detaylı görülebilmesi, kullanılan kamera ve cerrahi aletlerin dokuya yaklaştırılabilmesi nedeniyle daha titiz diseksiyon yapılabilmesi ve açık ameliyatlarda görülen operasyon sonrası yapışıklıkların kapalı cerrahide daha az olmasıdır. Operasyon sonrası ciltte olan 10mm çapta ana delik ve 3-4 adet 5mm çaptaki deliklerin kozmetik iyileşmesi de 10 cmlik sezaryen kesisine veya 15-20 cmlik göbek altı laparatomi kesisine göre daha estetik iyileşmektedir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.